Kochamy podróżować. Ta prawda dotyczy wielu ludzi, choć do wyjazdów podchodzimy w bardzo […]
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
Dobre ubezpieczenie turystyczne to bezpieczeństwo Twojego wypoczynku. Choć podczas wakacji nie planujesz doznać urazu czy brać udziału w wypadku, to jednak zawsze lepiej dysponować dodatkową ochroną, która w najlepszym przypadku – będzie zbędna. Komplikacje mogą się pojawić, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, a EKUZ okaże się niewystarczający.
Zbędny wydatek czy przydatna ochrona?
Wciąż istnieje nieco błędne przeświadczenie, że wystarczającą ochroną jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W końcu działa na terenie całej Unii Europejskiej oraz EFTA. Taki obszar dla wielu turystów jest już wystarczający, ponieważ Polacy częściej wybierają stary kontynent na swoje wakacyjne destynacje, zamiast odległych krajów orientu czy Ameryki Północnej lub Południowej. Czy rzeczywiście EKUZ będzie lepszym rozwiązaniem niż np. ubezpieczenie turystyczne Europa lub innego TU?
To zależy. Jeżeli nie planujesz wypadku, który będzie za sobą niósł dalsze konsekwencje – EKUZ będzie wręcz idealne. Jeżeli jednak wyczuwasz ironię, odpowiedź już pojawia się w głowie. Ta karta, mimo że funkcjonuje w UE i EFTA, ma wiele ograniczeń. Zaczynając od tych mało prawdopodobnych jak pokrycie kosztów ratownictwa (np. w górach) czy transportu medycznego do kraju, po leczenie w prywatnych szpitalach, a i w niektórych publicznych będziesz i tak partycypować w kosztach – np. przy zakupie leków czy zabiegach dentystycznych i niektórych medycznych. Warto też zauważyć, że źródła urazów, które są najczęściej spotykane w danym kraju, również mogą być wyłączone. Przykład? W Austrii, która jest mekką narciarzy, osobiście zapłacisz za leczenie skutków wypadków powstałych w wyniku uprawiania sportów zimowych. Jak można się domyślić, nie będą to niskie koszty.
Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne?
Jeżeli można opisać krótką definicją, co daje dobre ubezpieczenie turystyczne od AXA, śmiało można stwierdzić, że… bezpieczeństwo portfela. Każdy wypadek, który nie zostanie objęty EKUZ, zaboli budżet domowy. Przykładowy koszt akcji ratownictwa górskiego we Francji może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, a do tego dochodzi jeszcze leczenie, rehabilitacja i powrót do kraju. Tym samym weekendowy i budżetowy wypad na snowboard może okazać się lekcją, za którą przyjdzie płacić całe życie.
To w zasadzie najlepiej opisuje, co daje np. ubezpieczenie turystyczne PZU. Polisa najczęściej uchroni przed kosztami leczenia, pomocy assistance czy transportu medycznego oraz zabezpieczy bagaż do określonej kwoty. Brzmi rozsądnie, prawda?
A co ze sportami ekstremalnymi? Czy one są objęte polisą?
Powstało wiele mitów dotyczących polis turystycznych. Niektóre z nich mówią o braku ubezpieczenia przy uprawianiu sportów ekstremalnych lub wypadków pod wpływem alkoholu (np. w hotelu). Nic bardziej mylnego! Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) ma rozszerzone polisy, które będą solidnym zabezpieczeniem dla osób, które lubią uprawiać sporty określone jako ekstremalne. Warto tutaj sprawdzić np. ubezpieczenie turystyczne UNIQA oraz jego zakres.
Wszelkie informacje o zakresie i kwotach gwarantowanych można wyczytać w OWU (Ogólne Warunku Ubezpieczenia). Każde TU jest zobowiązane do przekazania tego dokumentu przed zakupem polisy, aby klient dokładnie poznał prawa i obowiązki. Są w nim wszelkie ograniczenia, które mogą wpłynąć na późniejsze odszkodowanie i jego przyznanie. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Punkta, zyskujesz dostęp do szczegółów każdej z proponowanych polis.
Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne?
Nieważne, czy kupujesz ubezpieczenie turystyczne przez internet, czy w siedzibie TU – w każdym przypadku masz prawo zapoznać się z dokładnym zakresem oraz kwotami gwarantowanymi. Co ciekawe – możesz dokupić rozszerzenie lub zmieniając cenę polisy, zwiększasz sobie zabezpieczenie.
Niemniej jednak dobra polisa powinna chronić dosłownie od wszystkiego, co tylko przyjdzie do głowy. Naturalnie korzystając z porównywarek internetowych, będziesz mieć ułatwione zadanie przy weryfikacji ofert różnych ubezpieczalni. Upewnij się, że Twoja polisa posiada:
- Koszty leczenia zgodne z „cennikiem” medycznym dla najczęstszych powikłań w kraju, do którego się wybierasz.
- Leczenie stomatologiczne, które często jest osobnym świadczeniem, a w wielu państwach EKUZ tego nie obejmuje.
- Transport medyczny oraz zwłok na kwotę minimum 100 000 zł, jeżeli poruszamy się w granicach Europy.
- OC – jeżeli jednak posiadasz osobną polisę na życie, sprawdź, czy działa za granicą.
- NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków to największa niewiadoma. Kwota tutaj powinna pozwolić na objęcie opieką medyczną oraz ew. dodatkowych usług w ramach assistance.
- Bagaż i jego zagubienie / kradzież – oceń, jak cenna będzie jego zawartość. Zwykle TU proponują kwoty między 1 000 a 5 000 zł.
- Ratownictwo i koszt jej akcji – np. w Alpach może osiągać wartość luksusowej kawalerki w centrum stolicy.
Sprawdź, co na temat ubezpieczenia turystycznego uważa nasz ekspert!
Jeśli zastanawiasz się, jak spośród wielu dostępnych na rynku ofert, wybrać ubezpieczenie turystyczne, które najlepiej będzie do Ciebie pasować – dobrze trafiłeś. Zapraszamy na wywiad z naszym ekspertem. Tomasz Wielgucki zajmuje się doradztwem ubezpieczeniowym od 15 lat, a jego specjalnością są ubezpieczenia turystyczne.
Czy naprawdę potrzebuję ubezpieczenia turystycznego?
– Wykupienie polisy na czas urlopu w Polsce lub za granicą nie jest obowiązkowe. To dodatkowe zabezpieczenie, które może być dla Ciebie dużą pomocą. Być może nigdy z niego nie skorzystasz (czego, chociaż brzmi to dość przewrotnie, Ci życzę). Jednak dzięki posiadaniu go, w kryzysowej sytuacji możesz liczyć na pomoc firmy, z którą podpisałeś umowę.
Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?
– Wszystko zależy od pakietu, na jaki zdecydowałeś się przy zakupie. Może dotyczyć opieki medycznej, NNW, ochrony bagażu, sprzętu elektronicznego lub sportowego, a nawet zwrotu poniesionych kosztów w przypadku anulowania wyjazdu.
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, aby było odpowiednie?
– Jeżeli dopiero planujesz wykupienie polisy, dobrze, że czytasz ten wywiad. Na rynku dostępne są różne ofert od wielu firm ubezpieczeniowych. Kiedy podejmiesz decyzję o wyjeździe, przymierz się do wyboru polisy. Weź pod uwagę kraj, do którego jedziesz, długość urlopu i charakter wypoczynku. Inny zakres polisy sprawdzi się w przypadku podroży do ciepłych krajów, a inny w Stanach Zjednoczonych. Ważne jest też, czy decydujesz się na wykupienie ubezpieczenia indywidualnego, czy dla całej rodziny albo grupy przyjaciół. Jeżeli planujesz podróż własnym samochodem, uwzględnij także kwestię bezpieczeństwa w podróży.
Gdzie znajdę informację o dostępnych ofertach?
– Informacje możesz uzyskać na kilka sposobów. W internecie znajdziesz wiele porównywarek ubezpieczeń. Jedną z nich jest punktatravel.pl. Wystarczy, że podasz na stronie internetowej swój adres e-mail oraz podstawowe informacje o planowanej podróży, a nasi przedstawiciele skontaktują się z Tobą, by pomóc w znalezieniu idealnej oferty. Możesz też skorzystać z opinii innych internautów albo skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem (22) 490 9000.
Jakie dokumenty będą potrzebne przy podpisywaniu umowy? Czy muszę spotkać się z agentem osobiście?
– Nowoczesne technologie sprawiły, że podpisywanie umów jest bardzo wygodne. Żeby sporządzić wzór umowy, potrzebujemy danych osobowych Twoich i innych osób, które mają zostać objęte ochroną. Oprócz imion i nazwisk będziemy prosili także o adresy i numery PESEL. Na podstawie naszych uzgodnień oraz podanych informacji, sporządzimy umowę, którą prześlemy do Ciebie kurierem. W międzyczasie otrzymasz kopię polisy i Ogólnych Warunków Ubezpieczenia na maila, dzięki czemu będziesz mógł dobrze zapoznać się z umową. Kiedy przyjedzie kurier, wręczy Ci do podpisania dwa egzemplarze umowy, a jeden z nich zabierze z powrotem do naszej siedziby.
Potrzebuję skorzystać z polisy. Jak to zrobić?
– Najlepiej przed wyjazdem zanotować w telefonie (lub na kartce włożonej do dokumentów) numer polisy oraz telefon na infolinię ubezpieczyciela. W sytuacji krytycznej nie panikuj, tylko zadzwoń, a w rozmowie z konsultantem podaj numer polisy. Otrzymasz wszystkie potrzebne informacje. Możesz być pewien, że przedstawiciele firmy ubezpieczeniowej zadbają o to, by jak najlepiej Ci pomóc.
W jakich sytuacjach mogę ubiegać się o wypłatę świadczenia?
– Zasady wypłaty odszkodowania zostały opisane w warunkach polisy ubezpieczeniowej. Dokładny ich opis otrzymasz w umowie. Jeśli masz dodatkowe pytania lub nie rozumiesz niektórych zapisów – najlepiej skontaktuj się z ubezpieczycielem. Z pewnością otrzymasz wyczerpującą odpowiedź.
Pytania i odpowiedzi
Zebraliśmy także dla Was najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące polisy na wakacje. Sprawdź je!
Ubezpieczenie turystyczne online będzie najwygodniejszą formą zakupu. Polisa nie różni się jednak od tej zakupionej u agenta i nie wymaga dodatkowego nakładu czasu. Dzięki kalkulatorom ubezpieczeń możesz samodzielnie w kilka chwil dokonać porównania różnych ofert. W ten sposób można dobrać najlepszą ofertę pod kątem ceny polisy i zakresu jej odpowiedzialności, a także masz czas, aby przeanalizować dostępne warianty.
Zakres ubezpieczenia turystycznego zależy od wybranej polisy. Te podstawowe zazwyczaj obejmują koszty leczenia do kilkudziesięciu tysięcy złotych, prostą pomoc assistance (całodobową infolinię) czy NNW. Na rynku są też dostępne takie, które zabezpieczają przed odwołanym lotem, zagubieniem bagażu czy odwołanie wycieczki z powodu COVID-19.
Tagi:
Zobacz inne artykuły:
Na urlop wybieramy się po to, by odpocząć i zapomnieć o problemach. Chcemy, […]
Trzysta słonecznych dni w ciągu roku i średnia temperatura na poziomie 18 stopni to samo w sobie brzmi bardzo atrakcyjnie. Costa del Sol bogata jest w fantastyczne krajobrazy i niezapomniane zabytki kultury. Zobacz, co warto odwiedzić
Kiedy świat po raz pierwszy usłyszał o niepozornym wirusie z chińskiego Wuhan, nikt […]