Bon turystyczny – efekty naprawy branży turystycznej

banner

Chociaż bon turystyczny został wprowadzony na początku sierpnia 2021, wciąż cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem. Czy w 2022 roku przysługuje Ci dofinansowanie? Jak aktywować bon turystyczny? Do kiedy jest ważny? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Do kogo skierowany jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to świadczenie skierowane do wszystkich rodzin z dziećmi. Jeżeli wychowujesz co najmniej jedną pociechę w wieku do 18 roku życia, możesz ubiegać się o dedykowany voucher. Na każdą z nich uzyskasz oddzielny talon o wartości 500 zł i 1000 zł w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wartość bonu turystycznego nie jest uzależniona od poziomu dochodów oraz przysługuje każdemu spełniającym powyższe warunki.

Chcę skorzystać, ale jak aktywować bon turystyczny?

System został zaprojektowany z myślą o łatwym dostępie dla każdego. O ile spełniasz powyższe warunki, możesz go wygenerować samodzielnie za pośrednictwem PUE czyli Platformy Usług Elektronicznych od ZUS. Wejdź w zakładkę „Ogólne”, a następnie „Polski Bon Turystyczny” – pojawi się ona każdej uprawnionej osobie. Podaj swoje aktualne dane – to bardzo ważne! Na adres mailowy lub na smartfon otrzymasz 16-cyfrowy kod.

Jak aktywować bon turystyczny? Po uzupełnieniu informacji kliknij „Aktywuj bon”. Na Twój adres e-mail zostanie przesłany kod aktywacji. Teraz wystarczy, że podczas płatności go. Wtedy to recepcja kontaktuje się z ZUS, a Ty otrzymasz kod potwierdzający realizację w wiadomości SMS.

Polska Organizacja Turystyczna przygotowała krótkie wideo, na którym krok po kroku pokazuje, jak aktywować bon turystyczny

 

 

 

 

Korzystaj całe wakacje i dłużej!

Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Na wykorzystanie go masz czas do 30 września! Co najważniejsze, nie musisz wykorzystywać całego vouchera jednorazowo! Dopóki znajdują się na nim środki, możesz spokojnie realizować kolejne usługi. To szczególnie przydatna informacja, dla osób mających więcej niż jedno dziecko. Zaoszczędzone środki możesz wydać np. na ubezpieczenie turystyczne, z którym wakacje będą nie tylko udane, ale i bezpieczne! 

Czy w Energylandii można płacić bonem turystycznym? O realizacji słów kilka…  

Voucher, jak to ma w zwyczaju ta forma płatności, jest do wykorzystania w określony sposób. Podobnie jest w tym przypadku. Coraz więcej hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, a nawet prywatnych gospodarstw agroturystycznych reklamuje się uczestnictwem w programie. Jak można wykorzystać bon turystyczny? Wystarczy, że wyszukasz nocleg, a następnie sprawdzisz, czy realizuje płatności przy wykorzystaniu tego świadczenia.

Warto zwrócić uwagę, że coraz więcej ośrodków korzysta z tego rozwiązania. W 2022 roku zrealizujesz go także w mniej oczywistych miejscach. Wśród wielu osób pojawia się pytanie: czy w Energylandii można płacić bonem turystycznym? Tak! Bon jest także honorowany w parkach rozrywki takich jak Energylandia czy Suntago.

Zanim jednak zdecydujesz się na wakacje z wykorzystaniem bonu turystycznego, warto zweryfikować na stronie wybranego miejsca, czy możesz go tam wykorzystać.

Wsparcie turystyki celem programu

Gdy prezydent podpisywał ustawę o wsparciu dla rodzin z dziećmi, które chcą wyjeżdżać na urlop, wielu zastanawiało się, kto skorzysta z bonu turystycznego. Według regulaminu chodzi o pomoc dla przedsiębiorców, którzy działają w branży turystycznej tak mocno poszkodowanej ze względu na lockdown. I tutaj pojawia się pewna kwestia, którą warto zdefiniować.

Na programie skorzystają tylko ci, którzy realizują usługi dla Polaków. Oczywiście duża ilość hoteli i miejsc turystycznych przestawiła się na rodzimego klienta, to jednak nadal wiele obiektów działa na podstawie zagranicznych turystów. Tych ze względu na ciągle utrzymujące się zagrożenie epidemiologiczne nie przybywa. Dlatego nie udało się wyrównać szans dla przedsiębiorców turystycznych, a niektórzy nadal są poszkodowani.

Co przyniesie promowanie bonu turystycznego

Nie da się ukryć, że bon turystyczny przyniesie konsekwencje ekonomiczne. Optymiści widzą jedynie te pozytywne, ale da się odczuć również negatywne. Przede wszystkim widać rosnące ceny usług hotelowych. Dla osób, które wybierają się na wakacje z dziećmi, nie ma to większego znaczenia, ale dla tych, którzy ich nie mają, powoduje to wzrost kosztów urlopowych. A przecież ich również dotknęły skutki lockdownu. Warto skorzystać z wyszukiwarek noclegów, które ułatwiają znalezienie najtańszej opcji.

Poza tym pozytywny wpływ na gospodarkę nie będzie natychmiastowy. Jest on uzależniony od wakacji. Trzeba też zwrócić uwagę na to, jak wykorzystywane są przyznawane środki. Teoretycznie nie da się sprzedać bonu turystycznego, ale w praktyce widać, że pomysłowość Polaków jest nieograniczona. Konsekwencje bonu turystycznego w tym zakresie widać na portalach aukcyjnych, gdzie da się dostrzec różne propozycje „zamiany” bonu na gotówkę. Skutki prawne mogą być bardzo przykre, ale nie wszystkich one odstraszają.

 

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Wniosek o bon turystyczny możesz złożyć za pomocą platformy PUE ZUS. Każda osoba, której przysługuje prawo do świadczenia, będzie miała dostęp do dedykowanej zakładki „Polski Bon Turystyczny”.

Jak się płaci bonem turystycznym?

Aby zapłacić bonem turystycznym, wystarczy, że wskażesz go podczas zameldowania w obiekcie. Pamiętaj jednak, aby wcześniej go aktywować za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Gdy już to zrobisz, obsługa połączy się z systemem teleinformatycznym ZUS, a Ty otrzymasz dwa kod SMS potwierdzające płatność.

Jak odebrać bon turystyczny na dziecko?

Aby odebrać bon turystyczny, wystarczy, że zalogujesz się na stronie PUE ZUS. Każda osoba uprawniona do otrzymania posiada dostęp do dedykowanej zakładki „Polski Bon Turystyczny”. Zaktualizuj dane, aktywuj świadczenie i ciesz się dodatkowym wsparciem finansowym na wakacje!

Do kiedy jest ważny bon turystyczny?

Ze świadczenia możesz korzystać do 30 września 2022 roku. Z bonu turystycznego możesz korzystać wielokrotnie, do momentu wyczerpania środków.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

#bon turystyczny
#wakacje w Polsce

Zobacz inne artykuły: