Po co mi ubezpieczenie podróży, gdy mam EKUZ?

banner

Na wielu forach podróżniczych jak bumerang wraca jedno pytanie. Czemu powinienem wykupywać dodatkowe ubezpieczenie podróżne, skoro mam kartę EKUZ? Pytanie to jest dość zasadne – nikt nie lubi niepotrzebnie wydawać środków na coś, czego w swojej opinii nie potrzebuje, zwłaszcza że wyjazdy turystyczne sporo kosztują. Jednakże, jak to często bywa, diabeł tkwi w szczegółach, a brak wiedzy dotyczącej zakresu ubezpieczenia w ramach europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego może skutkować przykrą niespodzianką, gdy staniemy przed koniecznością pokrycia części wydatków związanych z zachorowaniem podczas wyjazdu.

Czym jest EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument w formie małej, plastikowej karty, który uprawnia posiadacza do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Możesz korzystać z niej w krajach należących do Unii Europejskiej oraz w Szwecji, Norwegii, Lichtensteinie i na Islandii. Wyrobienie takiego dokumentu jest w pełni darmowe. Każda osoba uprawniona do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Polski, może ją łatwo wyrobić osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, za pośrednictwem ePUAP lub IKP oraz poprzez przesłanie wypełnionego wniosku pocztą tradycyjną.

Ile się czeka na kartę EKUZ?

Jeżeli zależy Ci na wyrobieniu karty EKUZ bez czekania, pamiętaj, że „od ręki” załatwisz to jedynie osobiście. W przypadku pozostałych rozwiązań czas ten się wydłuża. Na stronie NFZ znajdziesz miejsce, dzięki któremu możesz sprawdzić, na jakim etapie jest Twoja sprawa.

Wybierasz się na wakacje? Nie zapomnij odpowiednio się przygotować! Z Punkta Travel to proste!

Wyjazd służbowy a opieka zdrowotna za granicą

Jeżeli planujesz wyjazd służbowy lub planujesz pracować za granicą na krótki okres czasu, możesz także skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej za granicą w ramach NFZ. Należy jednak złożyć wtedy inny rodzaj wniosku, który znajduje się na stronie funduszu. Wypełniony załącznik możesz przesłać mailowo na dedykowany adres. Pamiętaj jednak, że ta możliwość dotyczy jedynie osób podróżujących w celach zawodowych!

Co obejmuje EKUZ?

Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenie turystycznego, jest zakres świadczeń zdrowotnych, jaki gwarantuje nam Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego. Zapewnia pokrycie wszystkich kosztów leczenia niezbędnego dla ratowania życia i zdrowia na zasadach, jakie obowiązują w danym kraju jego mieszkańców. To bardzo ważny zapis z punktu widzenia osoby podróżującej, ponieważ nie wszystkie kraje zapewniają pełne i nieodpłatne świadczenia swoim obywatelom. Przykładowo w Austrii trzeba zapłacić za niektóre z nich, mimo że w Polsce są bezpłatne.

W przypadku zachorowania na terenie tego kraju zapłacimy według ustalonego cennika m.in. za pobyt w szpitalu, leki refundowane lub medyczny transport lotniczy. W uwielbianej przez Polaków Chorwacji mimo posiadania EKUZ zapłacimy też za wizytę lekarza pierwszego kontaktu lub leczenie specjalistyczne i szpitalne w wysokości 20% kosztów. Każdy kraj ma swoje wytyczne w tym zakresie i niestety w wielu przypadkach należy się liczyć z koniecznością pokrycia części świadczeń. Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie dokładnych przepisów obowiązujących w danym kraju, choćby na stronie: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wszelkie refundacje w ramach EKUZ dotyczą jedynie publicznych placówek ochrony zdrowia.

Czego nie rozwiąże wydanie karty EKUZ?

Jak już wiemy, EKUZ często nie obejmuje pełnych kosztów leczenia, które w przypadku konieczności skorzystania z pomocy medycznej będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Dodatkową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest konieczność powrotu do miejsca zamieszkania po wypadku. Zarówno wcześniejszy, jak i późniejszy powrót do Polski związany z zachorowaniem, gdy nie masz ubezpieczenia turystycznego, będzie pokryty przez Ciebie. W przypadku konieczności transportu medycznego koszty te potrafią sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o: akcje ratownicze, urazy będące rezultatem uprawiania sportów ekstremalnych oraz (w najgorszym przypadku) kosztów sprowadzenia ciała do kraju, co niestety jest dużym obciążeniem dla pogrążonej w smutku rodziny i bliskich.

Warto pamiętać, że EKUZ nie obejmuje również kosztów uzyskania pomocy medycznej w przychodniach prywatnych. Zanim udasz się do placówki za granicą, upewnij się, że jest ona dostępna w ramach tamtejszych świadczeń opiek zdrowotnej, w innym razie możesz dostać pokaźny rachunek do zapłacenia. Dodatkowo wydanie karty nie upoważnia Cię do korzystania z planowanych wizyt w placówkach państwowych!

Ubezpieczenie podróży czy europejska karta ubezpieczeń?

Reasumując, o ile posiadanie karty EKUZ jest zawsze dobrym pomysłem, nie daje ona pełnego zabezpieczenia w przypadku problemów zdrowotnych podczas przebywania za granicą. Wykupienie ubezpieczenia podróży pozwoli cieszyć się wycieczką bez dodatkowych zmartwień, a w przypadku problemów zdrowotnych zapewni szybką, bezkosztową pomoc w zakresie o wiele szerszym niż karta. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje taka dodatkowa ochrona – sprawdź, w naszym darmowym kalkulatorze ubezpieczeniowym.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: