Turysto, pij bezpiecznie na wyjeździe! Zobacz, jak działa klauzula alkoholowa

banner

Wakacyjne doznania kulinarne to nie tylko lokalne owoce i wyjątkowe potrawy, których nie zjesz nigdzie indziej. Inną bajką jest alkohol wypity w drink barze albo karafka wina zaserwowana do dania głównego. Sielanka trwa, dopóki nie zdarzy się wypadek, a Ty będziesz pod wpływem. Kto pokryje koszty leczenia? I tu wchodzi klauzula alkoholowa, czyli dodatek do polisy, który cieszy się coraz większą popularnością. Na czym dokładnie polega? Dowiedz się, co obejmuje ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową i skorzystaj z niej na następnym wyjeździe!

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową czy bez?

Sącząc Aperol Spritz tuż pod koloseum lub smakując Limoncello po wyśmienitym obiedzie myślimy tylko o tym, co tu i teraz. Cieszymy się urlopem przekonani, że nasza wakacyjna polisa ubezpieczeniowa ochroni nas przed każdym zdarzeniem. Niestety tak nie jest, a przynajmniej nie, jeśli piliśmy. W większości przypadków standardowa polisa nie obejmuje sytuacji, podczas których byliśmy w stanie nietrzeźwości. Ubezpieczyciel może więc odmówić Ci zwrotu kosztów leczenia i odszkodowania. Czy to oznacza, że musisz odmawiać sobie na wyjeździe każdej przyjemności? Nie, jeśli wykupisz ubezpieczenie z klauzulą alkoholową. Na czym ona polega?

Klauzula alkoholowa może zawierać się w podstawowej polisie ubezpieczeniowej lub być jej dodatkowo płatnym rozszerzeniem. Dzięki niej możesz liczyć na odszkodowanie z NNW oraz zwrot kosztów leczenia również wtedy, gdy znajdujesz się pod wpływem alkoholu. Co to dla Ciebie oznacza? Załóżmy że podczas wieczornej imprezy na plaży przewracasz się i skręcasz kostkę. W chwili upadku jesteś nietrzeźwy, bo próbowałeś lokalnych drinków. Jeśli nie wykupiłeś ubezpieczenia z klauzulą, musisz zapłacić za leczenie i transport. Z pewnością będą to jedne z najdroższych wakacji w Twoim życiu. Jeśli natomiast Twoja polisa zawiera klauzulę alkoholową, ubezpieczyciel pokryje koszty. Ale…

Ograniczenia klauzuli alkoholowej

Wszystko ma swoje ograniczenia. Pamiętaj, że klauzula alkoholowa nie obejmuje OC w życiu prywatnym. Jeśli więc podczas wyjazdu wyrządzisz komuś krzywdę albo zniszczysz mienie, musiał zapłacić za to z własnej kieszeni. Co jeszcze? Gdy do zdarzenia doszło, bo:

  • złamałeś prawo,
  • dopuściłeś się rażącego niedbalstwa,
  • nie zastosowałeś się do podstawowych zasad bezpieczeństwa,

ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Pamiętaj też, by dokładnie zapoznać się z OWU oraz ograniczeniami, które nakłada dokument. Ubezpieczyciel może np. ustalić, że klauzula obowiązuje tylko jeśli nie przekroczysz 0,5 promila alkoholu we krwi. Wyższe stężenie jest wtedy podstawą do odmowy świadczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową?

Wielu podróżujących zastanawia się, czy klauzula alkoholowa jest dodatkowo płatna. Odpowiadamy: to zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Niektóre firmy zawierają ją w standardowej polisie, bez żadnych ukrytych kosztów. Płacisz wtedy np. kilka zł za każdy dzień urlopu i nie martwisz się o urazy czy wypadki. Część ubezpieczycieli oferuje ją natomiast w rozszerzonym pakiecie, płatnym dodatkowe 20-30% standardowego ubezpieczenia. Skołowany? Zajrzyj na porównywarkę punkta.pl, gdzie szybko sprawdzisz, które towarzystwa mają najkorzystniejszą ofertę.

Specjaliści z punkty podpowiedzą Ci też, jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę wybrać, by cieszyć się bezpiecznym urlopem i nie przepłacić!

Czym jest klauzula alkoholowa?

To rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o sytuacje, które zdarzyły się, kiedy byłeś pod wpływem alkoholu.

Kiedy klauzula alkoholowa nie zadziała?

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku rażącego niedbalstwa, złamania prawa oraz niestosowania się do zasad bezpieczeństwa.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: