Rezerwacje noclegów online – czy to bezpieczne? Przeczytaj!

banner

Gubisz się w zasadach portali rezerwacyjnych? Obawiasz się, czy Twoja karta jest bezpieczna podczas internetowej opłaty za nocleg? Spokojnie: teraz pod ręką masz kompendium wiedzy przygotowane przez ekspertów Punkta Travel. Pokażemy Ci, jak działają rezerwacje hoteli online, wyjaśnimy niezrozumiałe pojęcia i odpowiemy, czy płatności online za noclegi są bezpieczne. Dowiedz się wszystkiego i planuj wypoczynek bez obaw!

Systemy rezerwacji online robią furorę

Dziś mało kto decyduje się na telefoniczne albo e-mailowe zamawianie pokoju, domku czy apartamentu. Rezerwacje noclegów online cieszą się niesłabnącą popularnością, a portale prześcigają się we wprowadzeniu nowych rozwiązań. I nic dziwnego: posługiwanie się takimi stronami jest maksymalnie intuicyjne, łatwe i szybkie. Bez problemu dopasujesz oferty do terminu, w którym wyjeżdżasz i atrakcji, na jakie masz ochotę. Poza tym internetowe rezerwacje hoteli przypadną do gustu miłośnikom tanich podróży, ponieważ można w nich łatwo posortować oferty po cenie. Rozwiązanie polecamy również turystom planującym wyjazd z psem za granicę lub w Polskę. Większość portali ma filtr, dzięki któremu wyświetlą Ci się tylko hotele przyjazne dla zwierząt. Wygląda zachęcająco? Najczęściej wątpliwości pojawiają się na etapie płatności za nocleg online.

Podawanie numeru karty przy rezerwacji noclegu online

Płatności za rezerwację noclegu online mogą się różnić w zależności od danego portalu. Najczęstszymi formami płatności są przelewy BLIK, przelewy tradycyjne albo systemy płatności internetowych. Nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Dane są szyfrowane, a pieniądze bezpieczne. Niektóre portale wymagają natomiast podania numeru karty debetowe lub kredytowej, z której system automatycznie pobierze środki. To najwygodniejsze rozwiązanie, szczególnie jeśli często podróżujesz, czy to prywatnie, czy służbowo. Zastanawiasz się, czy możesz zaufać danej stronie i podać dane ze swojej karty?

Tu kluczowa jest renoma serwisu. Największe i najpopularniejsze strony do rezerwacji hoteli online są całkowicie bezpieczne i możesz bez obaw podpiąć kartę do systemu. Jeśli natomiast korzystasz z nieznanej wcześniej strony, koniecznie sprawdź, czy ma ona aktywny certyfikat SSL. Ciekawym rozwiązaniem jest też wirtualna karta płatności, która występuje tylko w formie cyfrowej. Ma unikatowy numer, kod CVV/CVC oraz datę ważności, dzięki czemu możesz podpiąć ją pod platformę streamingową, zapłacić nią za zakupy internetowe albo zarezerwować pokój online.

Oferta bezzwrotna – taniej, ale i bardziej ryzykownie

Przeglądasz oferty rezerwacji hoteli online i widzisz nocleg w niższej cenie, z dopiskiem”oferta bezzwrotna”. Co to dokładnie znaczy i jaki ma wpływ na płatność za rezerwację? Podpowiadamy: oferta bezzwrotna to taka, w której nie otrzymasz zwrotu za zmiany wprowadzone w rezerwacji albo jej całkowite odwołanie. Jeśli więc nagle zmienisz plany, rozchorujesz się albo zrezygnujesz z wyjazdu, poniesiesz pełną kwotę. I to niezależnie od tego, z jakim wyprzedzeniem chcesz wprowadzić zmiany. Takie rozwiązanie będzie idealne, kiedy chcesz oszczędzić, a jesteś w 100% pewny terminu wyjazdu. Natomiast w przypadku standardowej rezerwacji noclegu online, zazwyczaj możesz dokonać anulacji nawet dzień przed planowanym przyjazdem. Tracisz wtedy jedynie część kwoty, a pozostałą zwróci Ci właściciel obiektu.

Preautoryzacja karty kredytowej

W przypadku wielu hoteli płatność za nocleg online wiąże się z preautoryzacją karty kredytowej. Jak to działa i czy to bezpieczne? Preautoryzacja jest rozwiązaniem, dzięki któremu hotel sprawdza, czy karta jest ważna oraz czy znajduje się na niej odpowiednia ilość środków do pokrycia rezerwacji. Obiekt nie pobiera środków z konta, a jedynie je „zamraża„. Jeśli odwołasz nocleg przed terminem określonym w warunkach rezerwacji, blokada zostaje zwolniona, a środki po kilku dniach pojawiają się z powrotem na Twoim koncie.

Rezerwujesz hotel za granicą? Pamiętaj o polisie turystycznej, która pozwoli cieszyć się wyjazdem bez obaw o bezpieczeństwo. Porównaj oferty za pomocą bezpłatnego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i nie przepłacaj!

Czy płatności za rezerwacje noclegów online są bezpieczne?

Tak, jeśli korzystasz ze stron z aktywnym certyfikatem SSL.

Czym jest oferta bezzwrotna?

Taka, w której nie otrzymasz zwrotu środków w przypadku odwołania albo zmiany rezerwacji.

Co to znaczy preautoryzacja karty kredytowej?

Preautoryzacja to tymczasowe zablokowanie środków na koncie, aby sprawdzić np. ważność karty.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: