Wyjazd z psem za granicę – lista formalności, bez których nie wyjedziesz

banner

Zagraniczna wyprawa z ukochanym czworonogiem to frajda, o której trudno zapomnieć, i to przez lata. Zanim jednak zaplanujesz, jakie plaże dla psów odwiedzicie i gdzie będziecie nocować, zadbaj o formalności. Pamiętaj, że bez kluczowych dokumentów nie wyjedziesz z psem poza granice Polski. Co będzie Ci potrzebne, jeśli wyjeżdżasz na tereny Unii Europejskiej, a co podczas dalszych podróży? Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje. Przeczytaj niżej, jak przygotować psa na wyjazd za granicę.

Mikroczip – obowiązkowy za granicą

Przepisy mówią jasko, że każdy pies wyjeżdżający za granicę musi być oznakowany. Jeszcze do 2011 roku jedyną formą identyfikacji były tatuaże, które niestety z biegiem czasu blakły i stawały się nieczytelne. Dziś aby przewieźć psa za granicę wystarczy mikroczip (formalnie: tranzystor) wszczepiony pod skórę zwierzaka. I choć dla wielu opiekunów brzmi to przerażająco, w rzeczywistości mikroczip jest całkowicie bezpieczny, a jego aplikacja bezbolesna. Nie musisz też obawiać się, że urządzenie zaszkodzi Twojemu pupilowi. Tranzystor nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Do tego jest pasywny i służy jedynie do odczytu informacji (tu 15-cyfrowego kodu).

Jakiego psiaka można zaczipować? Na szczęście prawo nie wprowadza żadnego limitu wiekowego, dzięki czemu możesz zaczipować i przewieźć za granicę nawet szczeniaka. I tu mała rada dla opiekunów niesfornych psiaków. Obawiasz się, że pupil może być niespokojny podczas długiej podróży? Jeśli planujesz wyjazd z psem za granicę samochodem i chcesz mieć spokojną głowę, polecamy wykupić polisę ubezpieczeniową. Dzięki temy w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego (np. kiedy zarysowałeś samochód o słupek, bo psiak Cię rozproszył), ubezpieczyciel pokryje koszta naprawy auta.

Paszport dla psa

Do wielu krajów wjedziesz na dowód osobisty, ale Twój zwierzak już nie. Wyjeżdżając za granicę, ale w obrębie UE, masz obowiązek wyrobić psu paszport. Zrobisz to u każdego upoważnionego lekarza weterynarii. Zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie paszportu dla psa? Koszt jest z góry ustalony przez prawo i wynosi 100 zł. Pamiętaj, że cena dokumentu nie obejmuje szczepienia przeciwko wściekliźnie i zaczipowania – musisz za nie dodatkowo zapłacić. W paszporcie znajdą się dokładne informacje o czipie, szczepieniu przeciwko wściekliźnie, profilaktyce prozdrowotnej. Paszport zawiera też szczegółowe dane psa, właściciela oraz lekarza weterynarii, który wystawił dokument.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Checklistę najważniejszych spraw do załatwienia zamyka obowiązkowe szczepienie ochronne przeciwko wściekliźnie. Zaznaczmy, że obowiązek obejmuje nie tylko psy wyjeżdżające za granicę, ale i każdego psiaka przebywającego na terytorium Polski. Jak to wygląda? Pierwszą szczepionkę podaje się zwierzakom po ukończeniu 3. miesiąca życia, a każdą kolejną – co rok. Ważna uwaga: jeśli szczepisz pupila po raz pierwszy albo między szczepieniami minął więcej niż rok, szczepienie nabiera ważności dopiero po 21 dniach. Czy możesz wtedy przekroczyć z psem granicę? Niekoniecznie, wszystko zależy prawa obowiązującego w danym państwie – koniecznie sprawdź aktualne przepisy jeszcze przed wyjazdem. Z pewnością nie przekroczysz natomiast granicy naszego kraju. W Polsce obowiązuje zakaz wwozu psów bez ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Wyjazd z psem za granicę – dodatkowe ograniczenia

Planujesz wakacje z psem poza granicami Unii Europejskiej? Koniecznie zapoznaj się z zasadami przewożenia zwierząt w danym kraju. Pamiętaj, że w niektórych państwach służby celne mogą wymagać dodatkowych dokumentów, np. świadectwa zdrowia (które nie jest tożsame z paszportem) czy historii odrobaczania. W Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Finlandii i na Malcie obowiązuje nakaz podania zwierzakowi środka przeciwko tasiemcom. W samej Norwegii natomiast obowiązuje ścisły zakaz wwozu ras psów uznawanych za niebezpieczne – np. amstaffów, pitbulli, dogów argentyńskich.

Wyjazd z psem za granicę może Cię trochę kosztować. Jeśli chcesz oszczędzić na wyjeździe, przeczytaj nasz artykuł o podróżach niskobudżetowych – zobacz, jak sprytnie oszczędzić na wakacjach!

Co jest niezbędne do wyjazdu z psem za granicę?

Mikroczip lub tatuaż, paszport dla psa oraz aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla psa?

100 zł.

Ile kosztuje szczepienie psa na wściekliznę?

Ok. 30 zł.

Ile kosztuje czip dla psa?

W zależności od miasta od 50, do nawet 200 zł.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

#paszport dla zwierząt
#podróżowanie z pupilem
#wyjazd z psem

Zobacz inne artykuły: