Najbezpieczniejsze kierunki samotnych podróży dla kobiet (i nie tylko)

banner

Wiele osób kocha samotne podróże. Z badań przeprowadzonych przez operatora promów Condor Ferries wynika, że wśród osób podróżujących samotnie 84% stanowią kobiety. Ten model turystyki ma wiele zalet – sami decydujemy o tym, jak spędzamy czas, mamy większą elastyczność i możliwość regulowania budżetu. Wśród minusów na jedno z głównych miejsc wysuwa się zmniejszone poczucie bezpieczeństwa.

Szlakiem miast

Najczęstszą destynacją samotnych podróżników są miasta. Są łatwo dostępne ze względu na siatkę dróg i połączeń komunikacji publicznej. Większe aglomeracje mają dobrze zorganizowany transport miejski, szeroki wybór miejsc noclegowych i bogatą ofertę gastronomii. Dodatkowo są świetnie opisane w przewodnikach turystycznych.

Redaktorzy portalu InsureMyTrip.com prowadzą ranking najbezpieczniejszych celów samotnych podróży dla kobiet. Opracowując dane uzyskane od turystów, biorą pod uwagę: ogólne bezpieczeństwo, infrastrukturę turystyczną, koszty oraz równość płci. W najnowszej aktualizacji na jednej z pozycji uplasowało się również polskie miasto!

Zaszczytne podium

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Madryt. Stolica Hiszpanii, położona na Wyżynie Kastylijskiej, jest rajem dla turystów z powodu fantastycznie zorganizowanej komunikacji miejskiej oraz ilości zabytków. Nawet tygodniowy pobyt w Madrycie nie wystarczy, by w pełni go zwiedzić. Początkiem trasy można uczynić owalny plac Puerta del Sol, czyli Bramę Słońca. Warto zajrzeć również na Główny Plac, do Pałacu Królewskiego, katedry La Almudena, na Plac Hiszpański, do Plaza de Cibeles i do Muzeum Prado.

Na drugiej pozycji uplasowało się niemieckie Monachium. Jego centrum to Marienplatz na Starym Mieście. W pobliżu warto zobaczyć też trzy dawne bramy miejskie (pozostałość po średniowiecznej zabudowie), Maximilianeum z siedzibą parlamentu, barokowy Pałac Nymphenburg, a także wystawy w muzeum sztuki starożytnej Gliptoteka.

Trzecie miejsce przypadło Lizbonie, stolicy i zarazem największemu miastu Portugalii. Jednym z jej najbardziej znaczących zabytków jest zbudowany przez Maurów Zamek św. Jerzego. W mieście znajdziesz także kilka pałaców, stadionów, kościoły, łuk triumfalny oraz arenę walki byków.

Wybierz kierunek dla siebie

Aby zajrzeć do laureata czwartego miejsca musimy udać się na inny kontynent. Kanadyjskie Vancouver rozwinęło się dzięki połączeniu kolejowemu oraz naturalnemu ukształtowaniu terenu, które pozwoliło na zbudowanie portu. Spośród jego 180 parków najsłynniejszy jest Park Stanleya.

Czeska Praga to idealne miejsce na spokojny weekendowy odpoczynek. Ma przepiękny Most Karola, Małą Stranę, Hradczany, Złotą Uliczkę, Nowe Miasto i Plac Wacława. Warto też spróbować piwa w jednym z lokalnych minibrowarów.

Szóste miejsce w rankingu zajął… Kraków, w którym warto odwiedzić Wawel i Rynek, przejść się pod Sukiennicami i zajrzeć na Kopiec Kościuszki. Po mieście można przejechać się dorożką, warto też wybrać się do Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Z pozycją numer siedem wracamy do Hiszpanii… Barcelona, miasto Gaudiego i klubu piłkarskiego FC Barcelona, ma wiele ciekawych zabytków – mieści się w niej aż 9 obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Dla wielu zaskoczeniem może być laureat 8. miejsca. Dubaj, który jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, słynie z najwyższego budynku świata – wieżowca Burdż Chalifa. Ma bardzo nowoczesny charakter, a większość jego mieszkańców to obcokrajowcy.

Przedostatnia pozycja to austriacki Wiedeń, który może poszczycić się przepięknymi gotyckimi budowlami, np. Katedrą św. Szczepana i Ratuszem. Miłośnicy opowieści o księżniczce Sisi z pewnością chętnie odwiedzą Pałac Schönbrunn.

Dziesiąte miejsce w rankingu zajął Singapur. Miasto-państwo w Azji położone jest na ponad 50 wyspach i zwiększa swoją powierzchnię poprzez prace prowadzone w celu pozyskania lądu z morza.

Choć ranking ten przedstawia kierunki podróży bezpieczne dla kobiet podróżujących samotnie, oczywiście może je odwiedzić każdy turysta. Zarówno w pojedynkę, jak i w grupie. Podróżować warto zawsze, a najlepiej robić to w sposób, który lubimy najbardziej.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: