Turystyka w dobie koronawirusa – jak bezpiecznie i odpowiedzialnie podróżować po Unii Europejskiej?

banner

Każdemu z nas zależy na zminimalizowaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Zrozumiałą więc stała się decyzja Komisji Europejskiej o nałożeniu pewnych ograniczeń w przemieszczaniu się, szczególnie poza granice własnego kraju. Jak zatem podróżować zgodnie z zaleceniami?

Czy za każdym razem muszę wykonywać testy lub odbywać kwarantannę?

Jest to zależne od państwa, które zamierzamy odwiedzić. Warto na bieżąco śledzić informacje napływające ze sprawdzonych źródeł. Aktualnie osoby podróżujące po Europie nie są z automatu traktowane jako zagrożenie i nie muszą przebywać na kwarantannie – dotyczy to przede wszystkim transportu powietrznego w krajach członkowskich. Zostało naukowo dowiedzione, że wśród podróżnych odnotowuje się niższą ilość zachorowań na Covid-19 względem ogółu ludności. Oczywiście nadal obowiązują nas testy oraz izolacja w przypadku potwierdzonego kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem.

Wyjazdy poza Polskę – gdzie uzyskać informacje o bezpiecznych strefach?

Jeżeli nie mamy pewności, czy kraj, do którego planujemy się udać, jest dla nas bezpieczny pod kątem ryzyka zakażenia się wirusem Covid-19 oraz jakie obostrzenia będą nas czekać na miejscu, warto zapoznać się z portalem rządowym ReOpen UE, tworzonym na zlecenie Komisji Europejskiej w oparciu o zweryfikowane dane pochodzące z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Znajdziemy tam dokładne informacje dotyczące liczby nowych zachorowań koronawirusem, wymagania, jakie musimy spełnić, by móc przekroczyć daną granicę (wiza, negatywny wynik testu, zaświadczenie o przyjętym szczepieniu itp.) oraz jakie akcje podjął lub zamierza wykonać rząd w celu ochrony zdrowia mieszkańców i gości.

Jakie prawa przysługują podróżującym po Europie?

Obecnie rezerwowanie biletu lotniczego czy pokoju w hotelu to sprawa bardzo stresująca. Nigdy nie możemy być pewni, czy w wyniku nagłego wzrostu ilości zachorowań nie zmienią się znów obostrzenia i wydane przez nas pieniądze nie zostanę wyrzucone w błoto. Tutaj Unia Europejska postanowiła wyjść oczekiwaniom naprzeciw, zabezpieczając możliwie jak najkorzystniej również dotkniętą kryzysem branżę turystyczną. Jeżeli nasz wyjazd zostanie odwołany przez organizatorów, mamy prawo do zwrotu poniesionych kosztów w postaci gotówki lub bonu – dotyczy to zarówno biletów lotniczych, kolejowych, rezerwacji hotelowych, jak i wejściówek na imprezy masowe.

Jak widać, podróżowanie w dobie pandemii jest możliwe, o ile zachowujemy zdrowy rozsądek i dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych. Warto, byś stale obserwował sytuacje w kraju i na świecie, korzystając z dostępnych aplikacji i witryn.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

#covid10
#kwarantanna
#unia europejska

Zobacz inne artykuły: