Nagły ból zęba na urlopie za granicą. Czy ubezpieczyciel sfinansuje leczenie?

banner

Nie przewidzisz go. Przychodzi niespodziewanie, uniemożliwia kosztowanie lokalnych potraw i niszczy Twoje wakacje. Co zrobić, gdy rwący ból zęba dopadnie Cię na wyjeździe za granicą? Ubezpieczenie obejmie koszty leczenia stomatologicznego, a może musisz pokryć je z własnej kieszeni? Wyjaśniamy! Dowiedz się, kto zapłaci za dentystę, gdy przebywasz na urlopie poza granicami Polski.

Karta EKUZ a leczenie stomatologiczne

Szykują Ci się wakacje w krajach Unii Europejskiej lub EFTA? W nagłych wypadkach zadba o Ciebie karta EKUZ, oczywiście o ile odpowiednio wcześnie ją wyrobisz. Dlaczego zdecydowanie warto o to zadbać? Dzięki EKUZ jesteś objęty opieką zdrowotną na takich samych prawach jak obywatele miejsca, do którego wyjeżdżasz. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje opieki profilaktycznej, estetycznej albo planowych zabiegów. Ważna uwaga: każdy kraj ma swoje zasady udzielania świadczeń i nie wszystko, co w Polsce darmowe, będzie darmowe również w państwie, gdzie spędzasz urlop.

Czy NFZ zapłaci za leczenie bolącego zęba, kiedy jesteś za granicą? Niekoniecznie, a wszystko zależy od zasad panujących na terenie kraju. Wszystkie aktualne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie pacjent.gov.pl, gdzie opisano zasady leczenia z EKUZ w poszczególnych państwach. Różnice są spore: w niektórych miejscach zapłacisz pełną kwotę leczenia stomatologicznego, w innych otrzymasz darmowe wypełnienie. Pamiętaj też, że kraje mogą mieć różną politykę refundacji leków, np. znieczulenia albo środków przeciwbólowych. Jak to wygląda? Weźmy pod lupę przykładowe kierunki wakacyjne Polaków:

  • Hiszpania – tu obowiązuje pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne,
  • Bułgaria – ok. 7 zł za wizytę stomatologiczną (zakres świadczeń jest mocno ograniczony),
  • Włochy – pełna odpłatność,
  • Chorwacja – ok. 6 zł za podstawowe świadczenia, pozostałe są pełnopłatne,
  • Francja – za wizytę zapłacisz ok. 110 zł, a po przyjeździe NFZ zwróci Ci 70% tej kwoty.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat karty EKUZ? Sprawdź w naszym artykule, ile kosztuje karta EKUZ, ile się na nią czeka i co dokładnie obejmuje.

Jakie ubezpieczenie turystyczne obejmuje pomoc stomatologa?

Wyjeżdżasz na inny kontynent, wykupiłeś ubezpieczenie turystyczne na kwotę kilkuset tysięcy zł i czujesz się bezpiecznie. Czy słusznie? Niekoniecznie, a nawet najdroższy pakiet nie gwarantuje, że polisa pokryje wszystkie koszty naprawy zęba. Dlaczego tak się dzieje? Ubezpieczyciel nakłada limity na poszczególne koszty leczenia, w tym stomatologicznego. Może więc okazać się, że ochrona obejmuje świadczenia nieprzekraczające 1000 zł, więc każdą nadwyżkę zapłacisz z własnej kieszeni. Warto wiedzieć, że np. leczenie kanałowe zepsutego zęba (który często przez długi czas nie daje o sobie znać) w niektórych krajach kosztuje od 1500 zł w górę. Bądź świadomym turystą i uważnie czytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), gdzie znajdziesz wszystkie informacje na temat limitów.

Gdzie wykupić ubezpieczenie, by nie żałować? Nie przepłacaj. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń turystycznych i zobacz, które TU zaoferuje Ci najkorzystniejszą polisę turystyczną.

Czy EKUZ pokryje koszty leczenia stomatologicznego?

Wszystko zależy od tego, jakie świadczenia stomatologiczne są darmowe na terenie danego kraju. Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Czy ubezpieczenie turystyczne pokryje pomoc dentystyczną?

To zależy od warunków zawartych w OWU. Większość ubezpieczycieli nakłada limity, do jakiej maksymalnej kwoty zwróci Ci koszty leczenia.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: