Jak wygląda praca w hotelu za granicą?

banner

Praca w hotelu za granicą może być bardzo dobrym sposobem na sezonowy zarobek i jednocześnie ciekawy wyjazd. Poznaj plusy i minusy takiej formy zarobku i sprawdź, o czym warto pamiętać przed wyjazdem z Polski. 

Zimą i latem w wielu zagranicznych kurortach pojawia się mnóstwo ogłoszeń o pracę. To okazja do dorobienia sobie przy wykonywaniu podstawowych prac, które zazwyczaj polegają na sprzątaniu oraz roli animatora. Co jeszcze warto wiedzieć i gdzie szukać, gdy interesuje Cię praca w hotelu za granicą? 

Jak się przygotować i gdzie szukać pracy w hotelu za granicą? 

Zanim spakujemy torbę podróżną, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat pracy za granicą. Bardzo często w znalezieniu zatrudnienia sezonowego pomagają agencje pracy tymczasowej. W związku z tym po szczegółowe informacje na temat miejsca docelowego, charakteru pracy i oczywiście wynagrodzenia, najlepiej zwrócić się do firm, oferujących pośrednictwo w tego typu wyjazdach. To stosunkowo wygodne rozwiązanie, ponieważ przeważnie decydując się na współpracę, przed wyjazdem zyskujemy pewność co do samego zatrudnienia oraz transportu. Pośrednicy pomagają również w kwestiach formalnych. 

Jednym z etapów przygotowań do wyjazdu, powinno być wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Warto jednak zaznaczyć, że wyjazd do pracy różni się od klasycznych wczasów, dlatego szukając oferty ubezpieczenia, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy polisa zapewnia ochronę także w przypadku podjęcia pracy zarobkowej. Żeby szybko i skutecznie znaleźć najlepszą ofertę, przydatna będzie porównywarka ubezpieczeń turystycznych, gdzie w przejrzysty sposób możemy sprawdzić warunki ofert towarzystw ubezpieczeniowych. 

Animator, sprzątanie hoteli za granicą – jakie zawody oferują zagraniczne hotele? 

Wybierając kierunek zagranicznego wyjazdu, kierujemy się zazwyczaj trzema podstawowymi kryteriami: warunkami finansowymi, zakresem obowiązków oraz znajomością języka. Od tej ostatniej kwestii w dużej mierze zależy, na jakie stanowisko możemy liczyć. Osoby biegle władające przynajmniej językiem angielskim mogą starać się m.in. o pracę animatora czasu wolnego za granicą. Zawód ten polega na kontaktach przeważnie z polskimi, ale też zagranicznymi turystami, dlatego język angielski, niemiecki czy hiszpański są kluczowe dla odpowiedniej komunikacji. Dużym atutem będzie naturalnie znajomość języka obowiązującego w danym kraju. 

Stanowiska, które nie wymagają częstych kontaktów z gośćmi hotelu są mniej atrakcyjne, ale za to pracodawcy mają mniejsze oczekiwania. Do tej grupy można zaliczyć m.in. posady pokojówki za granicą, pracę na zmywaku lub jako pomoc kuchenna czy rolę tzw. pracownika technicznego. W ostatnim przypadku kluczowe są umiejętności techniczne. Jeżeli aspirujemy do pracy, która wymaga kontaktu z gośćmi hotelu, obok znajomości języka wysoko cenione jest doświadczenie na podobnym stanowisku oraz znajomość informatycznych systemów rezerwacyjnych. Biorąc pod uwagę te wymagania, czasami warto zacząć od praktyk w hotelu za granicą, aby w pierwszej kolejności zdobyć doświadczenie i podszlifować umiejętności językowe. 

Praca za granicą – gdzie się opłaca? 

Z racji różnic w stawkach między Polską a Europą Zachodnią, praktycznie każdy wyjazd w kierunku zachodnim będzie dla pracownika opłacalny. Dlatego warto zwracać uwagę na szczegóły, jak np. darmowe zakwaterowanie czy wyżywienie. Znalezienie pracy, które w dużym stopniu nie wymaga nakładów finansowych, oznacza jeszcze większy zarobek. Na dzisiejszym rynku pracy ceni się wysoko umiejętności językowe. Z tego względu nie zważając na fakt, czy aspirujemy do roli konsjerża w renomowanym hotelu, czy tylko pokojówki za granicą, warto wybrać kraj i język, który z czasem będziemy chcieli rozwijać. 

 

Pytania i odpowiedzi: 

Czy urząd pracy sprawdza zatrudnienie za granicą?

Urzędy pracy nie mają narzędzi do zweryfikowania faktu zatrudnienia za granicą. Jeśli chcemy ubiegać się o zasiłek, niezbędne będą odpowiednie dokumenty od zagranicznego pracodawcy. Jednocześnie, jeśli osoba bezrobotna podejmie pracę poza Polską, traci prawo do zasiłku i pozostałych świadczeń.

Jak zostać animatorem za granicą?

Żeby zostać animatorem za granica, liczą się znajomość języka oraz doświadczenie. Dodatkowym atutem będzie znajomość lokalnej historii oraz kultury.

Jak znaleźć pracę za granicą bez pośredników?

Jeśli chcemy znaleźć pracę za granicą na własną rękę, najlepszym rozwiązaniem będzie szukanie ofert na zagranicznych portalach. Innym sposobem jest znalezienie wakatu za pośrednictwem rodziny albo znajomych, którzy pracują lub pracowali w danym miejscu.

Ile zarabia animator czasu wolnego za granicą?

Kwestia zarobków w dużej mierze uzależniona jest od posiadanych kompetencji oraz doświadczenia. Podstawowe wynagrodzenie na tym stanowisku zaczyna się od 800 euro miesięcznie, ale dobre oferty opiewają na kwoty nawet trzykrotnie większe.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

#praca
#za granicą

Zobacz inne artykuły: