Ubezpieczenie mienia na czas wypoczynku

banner

Na urlop wybieramy się po to, by odpocząć i zapomnieć o problemach. Chcemy, aby był to czas pełen przyjemności. Zabieramy ze sobą wszystko, co może umilić nam relaks i przydać się w czasie podróży. Aparat, smartfon i laptop to niemal obowiązkowe wyposażenie turysty XXI wieku. Często na urlop jedziemy samochodem i zabieramy ze sobą sprzęt sportowy – narty, rowery, żaglówkę lub motorówkę. Mają one sporą wartość, dlatego warto rozważyć wykupienie polisy, która zapewni ubezpieczenie mienia na wypadek zniszczenia, zagubienia lub kradzieży. Podpowiadamy, jakie kryteria wziąć pod uwagę przy szukaniu polisy idealnej.

Sprzęt elektroniczny

Dziś korzystamy ze sprzętu elektronicznego niemal codziennie. Nawet na wyjazd zabieramy ze sobą komputer i aparat, a ze smartfonem często nie rozstajemy się wcale. W czasie urlopu na nasz sprzęt czyhają dodatkowe zagrożenia. Jakie? Zalanie, upadek, kradzież albo zagubienie go wraz z bagażem. Co możesz zrobić, aby nie martwić się o drogą własność? Rozważ wykupienie ubezpieczenia mienia. W czasie rozmowy z agentem ubezpieczeniowym podejmiesz decyzję, na które sprzęty wykupisz polisę i jaki będzie jej zakres.

Przed czym może ochronić ubezpieczenie mienia? W zależności od zapisów umowy, ubezpieczyciel pokryje koszt naprawy albo zakupu nowego sprzętu. Zapewni pomoc specjalisty w wypadku awarii oprogramowania lub podzespołów. Możesz wykupić też przedłużenie gwarancji (i zapewnić sobie większą ochronę niż wynikająca z przepisów gwarancji). Ubezpieczyciel może udostępnić Ci numer do czynnej całodobowo infolinii, bezpłatny transport do serwisu i ochronę na wypadek utraty ważnych dokumentów. Pamiętaj, że ubezpieczenie jest niezależne od gwarancji producenta i nic nie stoi na przeszkodzie, by w ramach awarii skorzystać też z ubezpieczenia sprzętu. Możesz wykupić je na czas urlopu albo pozostawić na cały rok.

Ochrona sprzętu sportowego i turystycznego

Jeśli uprawiasz sport i posiadasz specjalistyczny sprzęt, zadbaj o jego ochronę. Możesz ubezpieczyć go od zniszczenia, kradzieży lub zagubienia. Bez względu na to, czy trenujesz tylko hobbystycznie, czy zawodowo. Jakiego sprzętu dotyczą polisy? Klienci najczęściej ubezpieczają rowery, deski surfingowe i snowboardowe, narty, deskorolki, hulajnogi, czekany i inny sprzęt wspinaczkowy. Sam wiesz najlepiej, co jest Ci niezbędne do uprawiania sportu i jaką ma wartość. Zastanów się także, czy wystarczy Ci tylko ubezpieczenie na czas wyjazdu. Może warto wykupić polisę, która będzie obowiązywała przez cały rok? Albo wybrać zakres całoroczny i na wyjazdy dodatkowo go rozszerzać?

Nie tylko OC

Kiedy na urlop wybierasz się samochodem, możesz zbagatelizować dodatkowe ubezpieczenie. Masz przecież wykupione obowiązkowe OC, może nawet AC, po co więc wydawać pieniądze? Pamiętaj o tym, że nie we wszystkich krajach obowiązuje polskie OC. Przed wyjazdem powinieneś dobrze sprawdzić zakres posiadanego ubezpieczenia i rozważyć rozszerzenie go na czas podróży albo wykupienie dodatkowej polisy. Dlaczego? Mogą przytrafić Ci się sytuacje, których rozwiązanie jest proste w kraju, ale za granicą bywa problematyczne. Odpowiednia polisa uchroni Cię przed dodatkowymi kosztami i zapewni spokojny sen.

Jako właściciel łodzi albo jachtu doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że spokojna woda w jednej chwili może stać się niebezpiecznym żywiołem, który zagraża nie tylko człowiekowi. Również w przypadku ubezpieczenia jednostek pływających do wyboru masz kilka wariantów. Klasyczne NNW pokryje koszty wynikające z trwałego kalectwa lub śmierci użytkowników jachtu. Warto upewnić się, że będzie ono dotyczyć wszystkich użytkowników, a nie tylko właściciela łodzi. Ubezpieczenie OC, podobnie jak w przypadku samochodu, zapewni pokrycie kosztów szkody wyrządzonej osobom trzecim. Polisa na wypadek szkody całkowitej dotyczy utraty łodzi, np. w wyniku kradzieży, sztormu lub pożaru. Warto zadbać o całoroczne ubezpieczenie – jacht i łódź to drogie sprzęty. Polisę możesz wykupić także, jeśli korzystasz z oferty kilkudniowego wynajmu.

Na co zwrócić uwagę?

Z pewnością chcesz, by urlop upłynął Ci bez dodatkowych zmartwień. Zwróć uwagę na zakres polisy, dokładnie przeczytaj umowę i dopytaj, jak wygląda proces zgłaszania szkody. Upewnij się, że nie ma wyłączeń terytorialnych i czy ubezpieczenie działa przez cały czas, czy tylko w czasie korzystania ze sprzętu. Ubezpieczenie mienia może dotyczyć czasu samej podróży, możesz też zdecydować się na całoroczną albo sezonową ochronę sprzętu. Zastanów się, czy nie warto ubezpieczyć także domu, mieszkania lub domku letniskowego, np. na wypadek włamania pod Twoją nieobecność.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: