Choć sezon urlopowy w pełni, musimy pamiętać, że nie są to wakacje od […]
Jak zaplanować udane wakacje korzystając z modelu SMART?
Planowanie wakacji to nie tylko przyjemność, ale niejednokrotnie również spory stres spowodowany wydatkami, jakie trzeba będzie ponieść, aby wyjechać w wymarzone miejsce. Pamiętaj, że dobre wakacje to wcale nie takie, których będą Ci zazdrościć znajomi czy rodzina, ale takie, na których oderwiesz się od codziennych obowiązków i porządnie wypoczniesz.
Wspaniałe wakacje to pojęcie bardzo subiektywne- dla jednych może to być rejs po Morzu Śródziemnym, dla innych pływanie kajakiem po jeziorach na Mazurach. Wybierając miejsce wyjazdu, kieruj się dwoma głównymi kryteriami- swoimi upodobaniami oraz możliwościami finansowymi.
Jeśli masz problem z wyborem, skorzystaj ze sprawdzonego sposobu, który pomaga ludziom na całym świecie podejmować decyzje praktycznie w każdej dziedzinie życia od biznesu po sposób spędzania wolnego czasu. Planowanie odpoczynku zacznij od ustalenia celu wyjazdu, korzystając z modelu SMART. Jest to zasada tworzenia planów w taki sposób, aby ich realizacja miała jak największe szanse powodzenia. Wedle tych założeń nasz wakacyjny cel powinien być:
- Konkretny.
Żeby wakacje były dla Ciebie w pełni satysfakcjonujące, najpierw ustal dokładnie, czego od nich oczekujesz. W pierwszej kolejności przemyśl, jaki charakter ma mieć wyjazd (relaks na plaży, sporty wodne, aktywny wypoczynek w górach, rajd rowerowy). To, co chcesz robić na urlopie, w znacznej mierze determinuje, jakie miejsce wybierzesz. Kiedy już ustalisz, czy chcesz wolny czas spędzić bardzo aktywnie, czy raczej leniwie, zastanów się jaka destylacja będzie najlepsza do realizacji Twoich planów. Oczywiście przy wyborze miejsca znaczącą rolę odgrywa budżet, jakim dysponujesz. - Mierzalny.
Często największą trudność sprawia ustalenie terminu wyjazdu. Niewiele z nas może sobie pozwolić na wzięcie niezaplanowanego z większym wyprzedzeniem dłuższego urlopu w pracy, dlatego lepiej nie zwlekać z podjęciem decyzji do ostatniej chwili. Pomyśl więc, na jak długo chcesz wyjechać (tydzień, dwa, a może cały miesiąc). Przy wyborze poza możliwościami urlopowymi, kieruj się włącznie swoimi preferencjami. Przykładowo, jeśli lubisz na chwilę zmienić klimat zimą i wyjechać w ciepłe kraje lub wolisz zimowe szaleństwo na stoku niż wylegiwanie się na plaży w upalnym lipcu, to nie zgadzaj się na wzięcie wolnego w lecie, tylko dlatego, że wszystkie koleżanki z pracy właśnie tak robią. Ustal więc, na jak długo chcesz jechać i kiedy. - Akceptowalny.
Jeśli jesteś singlem i planujesz wyjazd w pojedynkę, to sprawa jest prosta. Jednak jeśli wybierasz się na wakacje z rodziną lub większą grupą przyjaciół, to trzeba będzie uwzględnić potrzeby i możliwości wszystkich zainteresowanych i niekiedy pójść na kompromis. Warto usiąść razem i porozmawiać na ten temat. Jeśli masz dzieci, musisz oczywiście wziąć pod uwagę ich obowiązki szkolne i celować raczej w terminy wakacji, świąt ferii oraz długich weekendów. Ustalcie wspólnie z rodziną czy znajomymi taki termin, miejsce oraz cenę wyjazdu, która będzie do zaakceptowania dla wszystkich zainteresowanych. - Realistyczny.
Realizuj swoje wyjazdowe marzenia, ale zachowaj odrobinę realizmu i zdrowy rozsądek. Nie decyduj się na bardzo długie podróże na drugi koniec świata, jeśli zostało Ci zaledwie 5 czy 6 dni urlopu. Po takim wyjeździe możesz być bardziej zmęczona niż przed nim. Spędzisz dwa razy po kilkanaście godzin w samolocie, a dochodzi do tego jeszcze czas na zregenerowanie się po męczącej podróży i odespanie. W efekcie może się kazać, że na rajskiej plaży spędzisz tylko 1 lub 2 dni. To za mało, aby w pełni odpocząć. Lepszym pomysłem będzie wyjazd w jakieś mało oddalone spokojne miejsce i naładowanie akumulatorów. Dalekie destylacje zostaw sobie na dłuższy urlop.
Warto również realistycznie podjeść do swoich możliwości finansowych. Modne ostatnio zadłużanie się na wakacje, to zdecydowanie zły pomysł. Może lepiej wybrać trochę tańszy hotel lub nawet motel w pięknej okolicy i bawić się świetnie na łonie przyrody, niż później spłacać te kilka dodatkowych gwiazdek hotelowych przez następne kilkanaście miesięcy? Pomyśl, czy ewentualna rata kredytu wakacyjnego, nie obciąży za bardzo Twojego miesięcznego budżetu i z powodu tych kilku dni wyjazdu, nie będziesz musiała miesiącami zaciskać pasa. - Terminowy.
Ustal dokładną datę wyjazdu i powrotu z wakacji, zapisz wszystko i dokonaj co najmniej wstępnej rezerwacji terminów. Nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę, ponieważ potem może okazać się, że w hotelu, które Cię interesuje, nie ma już wolnych miejsc, a Ty nie dasz rady przesunąć urlopu i stracisz możliwość wypoczynku. Znając wcześniej termin wyjazdu, masz też czas na to, by dobrze się do niego przygotować, zaplanować spakowanie siebie i rodziny, zadbać o wcześniejsze wykupienie potrzebnych na wyjazd leków i załatwienie innych niezbędnych spraw.
Planowanie wakacyjnych wyjazdów, zwłaszcza tych rodzinnych, bywa przytłaczające i stresujące. Tym razem postaraj się podejść do tematu spokojnie i z optymizmem. Daj sobie więcej czasu niż zwykle i przemyśl wszystkie istotne dla Ciebie kwestie. Pamiętaj, że masz prawo odpocząć, tak jak chcesz i kiedy chcesz. Nie podążaj ślepo za trendami wyjazdowymi. Jeśli od lat jeździsz w to samo miejsce, czujesz się tam szczęśliwa i prawdziwie wypoczywasz, to nie ma sensu tego zmieniać pod wpływem rad życzliwych koleżanek. Pamiętaj, że jedyną osobą, która wie, co jest dla Ciebie dobre, jesteś Ty sama.
Tagi:
Zobacz inne artykuły:
Jeżeli w podróży lub w czasie urlopu spotkała Cię sytuacja, w której chcesz […]
Gubisz się w zasadach portali rezerwacyjnych? Obawiasz się, czy Twoja karta jest bezpieczna […]
Tak właściwie to nie do końca wiadomo, skąd wzięła się moda na wyjazdy […]