Na urlop wybieramy się po to, by odpocząć i zapomnieć o problemach. Chcemy, […]
Ubezpieczenia turystyczne po pandemii koronawirusa
Kiedy świat po raz pierwszy usłyszał o niepozornym wirusie z chińskiego Wuhan, nikt nie przypuszczał, jak bardzo zmieni się nasza codzienność. Przez dwa minione lata wiele dziedzin życia przeszło metamorfozę. Niektórzy pokochali pracę zdalną, młodzież zmęczyła się siedzeniem przed komputerem, wiele wakacyjnych kierunków zamieniliśmy na polskie, swojskie podróże z cyklu „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Czas pandemii zmienił też rynek ubezpieczeń turystycznych.
Koronawirusowy niezbędnik
Podstawową zmianą jest uwzględnienie w polisach ubezpieczeniowych konkretnej choroby –nikogo dziś nie dziwi zapis o pokryciu kosztów leczenia COVID 19. Najczęściej ubezpieczyciel oferuje także zwrot kosztów w wypadku przymusowej kwarantanny, a nawet izolacji w wypadku pozytywnego wyniku testu. Jednak niektóre firmy uwzględniły w umowach przypadki, w których uznanie wypłaty odszkodowania lub zwrotów kosztów przestaje obowiązywać w wypadku ogłoszenia stanu epidemii w kraju lub regionie pobytu.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że epidemia to pojęcie odrębne od stanu epidemii. Pierwsze z nich to sytuacja, w której na danym terenie nastąpi zwiększona liczba przypadków choroby zakaźnej lub pojawi się nowa jednostka chorobowa. Stan epidemii jest wprowadzany poprzez akt prawny w związku z wystąpieniem epidemii. Pozwala on na podjęcie działań przeciwepidemicznych, ograniczających liczbę zachorowań. Wielu ubezpieczycieli uwzględni zwrot kosztów kwarantanny i leczenia, jeśli jednak wynikną one z nieprzestrzegania lokalnych przepisów, będziesz musiał pokryć je z własnej kieszeni.
Ważny jest cel podróży
Jako posiadacze polisy powinniśmy dobrze znać jej założenia. Przed podpisaniem warto dokładnie przeczytać umowę. W zależności od kraju docelowego należy przemyśleć kwotę ubezpieczenia medycznego. Koszty leczenia tych samych chorób w poszczególnych państwach mogą być skrajnie różne. Z reguły ubezpieczenie opiewa na kwoty rzędu 30 000 – 40 000 euro, ale łatwo dziś sprawdzić, jaka kwota rzeczywiście może być potrzebna. Warto też zweryfikować, czy w razie nieszczęśliwej sytuacji mamy możliwość powrotu do domu transportem medycznym. Warto, by takie koszty pokrywał ubezpieczyciel, bo mogą być one bardzo wysokie.
Pozytywne zmiany w ubezpieczeniach dotyczą także zakresu usług Assistance. Można do nich zaliczyć m.in. organizację zakwaterowania w przypadku konieczności powrotu do zdrowia, organizację transportu do kraju lub miejsca kontynuacji podróży, zorganizowanie zakwaterowania i powrotu dla towarzyszy, przekazanie informacji rodzinie, pomoc finansową, dostarczenie leków. oraz organizację transportu zwłok lub pogrzebu za granicą.
Odwołane wakacje. I co dalej?
Pandemia COVID 19 nauczyła nas, że żadne plany nie są pewne na 100%. Zdarzają się sytuacje, w których musimy zrezygnować z wymarzonego wyjazdu. Nawet wykupienie oferty last minute nie daje pewności, że będziemy mogli cieszyć się wakacjami. Co wtedy? Warto wraz z wczasami wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. W przypadku konieczności odwołania urlopu otrzymamy wtedy zwrot kosztów poniesionych w wyniku anulowania wycieczki, noclegu, biletów, itp. Sprawdź jednak, czy polisa zapewnia ochronę w wypadku ogłoszenia stanu epidemii. Wybierz opcję all risk, by mieć pewność, że zwrot otrzymasz bez względu na powód rezygnacji.
A co jeśli w czasie urlopu wydarzą się nieprzewidziane problemy? Zgubionego bagażu pewnie nie zrekompensuje w 100% wypłata pieniędzy, jednak dzięki niej będziesz mógł uzupełnić garderobę. Trudniejszą sprawą jest z pewnością zagubienie lub kradzież dokumentów. W niektórych miejscach świata otrzymanie ich kopii nie będzie łatwe, warto więc mieć wsparcie. Z pewnością docenisz też pomoc ubezpieczyciela w wypadku odwołania lotu, niespodziewanego zamknięcia linii lotniczej albo biura podróży. Dzięki ubezpieczeniu możesz mieć pewność, że nie utkniesz bezsilnie na lotnisku, a fachowcy zajmą się organizacją alternatywnej trasy Twojej podróży.
W internecie znajdziesz wiele kalkulatorów ubezpieczeń, dzięki którym porównasz oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Możesz także skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy doradzą Ci najlepsze rozwiązanie.
Tagi:
Zobacz inne artykuły:
Szykujesz się do sezonu urlopowego, ale stan konta mocno ogranicza pomysły? Nie przejmuj […]
Zagubiony bagaż to najgorszy sposób na rozpoczęcie urlopu. Stres, nerwowe obserwowanie taśmy z […]
Nie przewidzisz go. Przychodzi niespodziewanie, uniemożliwia kosztowanie lokalnych potraw i niszczy Twoje wakacje. […]