Jakie ubezpieczenie turystyczne będzie dla Ciebie najkorzystniejsze?

banner

Czy przed podróżą zadbałeś o ochronę w sytuacji kryzysowej? Wyjazd na upragniony urlop to nie lada przygoda, ale musisz liczyć się też z przykrymi zdarzeniami. Nie da się ich przewidzieć, ale z pewnością można się przed nimi zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę i ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne? Przeczytaj krótki poradnik, zanim zaczniesz się rozglądać.

Ubezpieczenie na życie i EKUZ nie wystarczą na wyjazd

Niestety często rezygnujemy z ubezpieczenia turystycznego z myślą, że przecież i tak co miesiąc sumiennie odprowadzamy składki. Z tym że ubezpieczenie zdrowotne lub na życie może okazać się niewystarczające podczas podróży. Takie polisy nie obejmują szeregu sytuacji, np. transportu do Polski po wypadku czy działań związanych z akcją ratowniczą. Nie wspominając jużo torebce skradzionej w centrum miasta albo walizce zagubionej przez linię lotniczą. Jeśli chcesz kompleksowo siebie i swoich bliskich przed przykrymi sytuacjami (które tak często zdarzają się podczas wyjazdów), jeszcze przed podróżą zadbaj o odpowiednią polisę. Tylko jak wybrać ubezpieczenie na podróż spośród morza ofert?

Nie zawsze najtańsza albo najpopularniejsza oferta sprawdzi się najlepiej. Warto znać swoje potrzeby, a przede wszystkim przemyśleć, jakiej pomocy będziemy oczekiwać, gdy przydarzy nam się niespodziewana sytuacja. Jeśli podróżujemy do krajów Unii Europejskiej, możemy skorzystać z państwowej opieki medycznej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, którą za darmo wyrobimy online lub w oddziale NFZ. Nie obejmuje ona jednak prywatnego leczenia, którego koszty w każdym kraju mogą być inne, często sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co więcej, za niektóre wizyty (darmowe w Polsce), będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Co to dokładnie oznacza? O szczegółach i różnicach między kartą EKUZ, a ubezpieczeniem turystycznym, pisaliśmy już w poprzednim artykule. Zerknij, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Z danych wynika, że wciąż niewiele osób dba o zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. W Polsce polisę turystyczną wykupuje zaledwie 20-25% podróżujących, podczas gdy na zachodzie Europy decyduje się na nią ok 70% osób. Warto sobie jednak uświadomić, że nieszczęśliwe wypadki (albo zwykły pech) zdarzają się codziennie, również na urlopie. Co obejmuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Wśród ofert najczęściej pojawiają się:

  • zwrot kosztów leczenia,
  • ratownictwo,
  • assistance (organizacja pomocy na miejscu)
  • kradzież mienia na czas wyjazdu,
  • NNW,
  • OC,
  • ochrona bagażu.

Ubezpieczenie turystyczne wykupujemy na konkretne dni, które planujemy spędzić poza domem. W większości przypadków można je wydłużyć, gdy postanowimy przedłużyć urlop. Warto zadbać, by chroniło nas nie tylko na miejscu, ale także w czasie podróży. Kolizja drogowa, zepsuty samochód (swój albo z wypożyczalni), zgubienie walizki, zapomniane lekarstwa, choroba, odwołany lot – to tyko niektóre utrudnienia, jakie mogą nas spotkać.

Jakie ubezpieczenia turystyczne polecamy?

Ogromne znaczenie ma tu forma spędzania czasu. Miłośnikom spokojnego wypoczynku polecamy podstawowe pakiety ubezpieczeń – są tańsze i z pewnością wystarczą, by cieszyć się urlopem ze spokojną głową. Sportowcom przyda się natomiast polisa turystyczna urozmaicona o ochronę podczas uprawiania sportów zimowych, ekstremalnych albo rekreacyjnych. Dzięki temu możesz bezpiecznie spędzać czas na tym, co kochasz najbardziej. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Wielu ubezpieczycieli oferuje nie tylko polisy jednorazowe, ale i roczne ubezpieczenie turystyczne. To rozwiązanie, które idealnie wpisze się w potrzeby zapalonych turystów lub osób, które wyjeżdżają biznesowo na krótkie podróże po Europie i świecie.

Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie turystyczne odpowie na wszystkie Twoje potrzeby? Zwróć uwagę m.in. na kierunek wyprawy, a także sezon. Jeśli lecisz latem do hotelu all inclusive na greckiej wyspie, potrzebujesz innego ubezpieczenia, niż na zimowej wyprawie po alpejskich szczytach (tu koniecznie sprawdź, czy Twoja polisa uwzględnia sporty zimowe). W podróży po zatłoczonych ulicach Paryża czy Bangladeszu przyda Ci się natomiast ubezpieczenie turystyczne od kradzieży. A jeśli chorujesz na chorobę przewlekłą, upewnij się, że polisa zawiera ochronę w przypadku zaostrzenia choroby.

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową

To rozszerzenie podstawowej polisy polecamy wszystkim tym, którzy lubią smakować lokalnych drinków czy win. Dziś ubezpieczenia z klauzulą alkoholową są standardem na wakacyjnych wyjazdach. Klauzula alkoholowa ochroni Cię w sytuacjach, w których doznasz urazu będąc pod wpływem alkoholu. Pokrywa ona koszty leczenia, a także zabezpiecza Cię od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Koszt ubezpieczenia zależy oczywiście od kierunku podróży i to, co obejmuje dana polisa. Najłatwiej skorzystać z darmowego kalkulatora ubezpieczeń , który w kilka sekund porówna oferty i aktualny cennik firm. Jak to wygląda w praktyce? Ceny ubezpieczeń turystycznych na podróż po Europie zaczynają się już od 2-3 zł dziennie. Więcej zapłacimy natomiast za polisę ubezpieczeniową na wyjazd np. do Egiptu albo USA. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne poza Europę to wydatek rzędu 5 zł, a najdroższe nawet 22 zł dziennie. Droższe pakiety wyróżniają się bardzo szerokim zakresem ochrony, np. klauzulą alkoholową, ubezpieczeniem mienia od kradzieży czy pakietem assistance. Wybierasz się w podróż autem? Sprawdź w kalkulatorze punkty, ile będzie Cię kosztować ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę.

Czy EKUZ wystarczy na wyjazd za granicą?

Niekoniecznie. Karta EKUZ wystarczy wtedy, gdy wybieramy się na tereny UE, do Szwecji, Norwegii, Lichtensteinu czy na Islandię. EKUZ gwarantuje tylko podstawowe świadczenia, i to wyłącznie w placówkach państwowych. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje natomiast znacznie szerszy zakres świadczeń. Polisa będzie też niezbędna w przypadku podróży do państw nieobjętych ochroną EKUZ.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

W podstawowych pakietach zawiera się szeroka głównie opieka medyczna, transport do Polski, organizacja pomocy na miejscu. Możesz rozszerzyć polisę o ubezpieczenie na wypadek kradzieży bagażu albo NNW.

Jaka jest cena ubezpieczenia turystycznego?

Ceny wahają się od 2 do 22 zł za każdy dzień.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: