Gdzie cieszyć się wakacjami pomimo obostrzeń sanitarnych?

banner

Kiedy w 2020 roku słyszeliśmy pierwsze informacje o koronawirusie, nikt nie przypuszczał, że tak mocno wpłynie on na zwyczaje podróżnicze. Przez prawie dwa lata musieliśmy brać pod uwagę ograniczenia sanitarne. I choć dziś wydaje się, ze to już za nami, przy wyborze kierunku na wakacje warto przyjrzeć się aktualnym obostrzeniom.

Wakacje.pl i wszystko jasne!

Jeśli chcesz wygodnie znaleźć ciekawą ofertę urlopową, poznać najpopularniejsze kierunki wyjazdu i przy okazji mieć pod ręką dane dotyczące obowiązujących obostrzeń, zajrzyj na stronę porównywarki wakacje.pl Czytelnie opisano tam zarówno warunki podróżowania, jak i sytuację, którą zastaniesz na miejscu.

Poniżej przedstawiamy Ci zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące w kilku państwach, do których lubią podróżować Polacy. Pamiętaj, że w czasie sezonu mogą one ulec zmianie, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać, co dzieje się w kraju, do którego planujesz wyjechać.

Bez testów i kwarantanny

W Grecji nie ma obowiązku wykonywania testów na obecność koronawirusa dla podróżnych, nie są także wymagane dodatkowe dokumenty, a po powrocie nie czeka Cię kwarantanna. Na miejscu będziesz jednak musiał nosić maseczkę, a taksówkarz może przewieźć równocześnie tylko 3 osoby. W obiektach gastronomicznych i przy wszystkich atrakcjach wewnątrz budynków wymagane jest przedstawienie paszportu covidowego. Podobnie jest w przypadku plaż i imprez na świeżym powietrzu, które w zależności od wielkości miejsca mogą być zapełnione od 65 do 100%.

Dla zaszczepionych

Jeśli jesteś zaszczepiony, bez problemu wjedziesz do Turcji. Podczas przekraczania granicy ominą Cię testy i kwarantanna (pod warunkiem, że upłynęło 14 dni daty pełnego zaszczepienia). Musisz mieć ze sobą certyfikat COVID, a po powrocie do Polski nie obowiązuje Cię kwarantanna. Jeżeli chorowałeś na koronawirusa, a od pierwszego pozytywnego wyniku testu minęło pomiędzy 28 dni a 6 miesięcy, dotyczą Cię te same zasady. Dzieci do lat 12 są zwolnione z testów i kwarantanny. Jeśli masz więcej niż 12 lat, nie chorowałeś na COVID i nie jesteś zaszczepiony, będziesz musiał przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR.

Jako ciekawostkę warto dodać, że od 19 kwietnia 2022 roku możemy przekroczyć granicę z Turcją bez paszportu, tylko za okazaniem dowodu osobistego. Podczas pobytu w tym kraju bez ograniczeń będziesz mógł korzystać z obiektów gastronomicznych, plaż i wydarzeń na świeżym powietrzu, zaś do kin i muzeów wejdziesz tylko w maseczce. Dodatkowo w transporcie publicznym będziesz musiał przedstawić dowód szczepienia lub wykonania testu.

Podróż do Egiptu będzie najprostsza dla turystów zaszczepionych. Jeśli masz unijny certyfikat COVID i upłynęło 14 dni od pełnego zaszczepienia nie musisz martwić się o konieczność wykonania testu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ozdrowieńców i niezaszczepionych – jeśli należysz do tej grupy, czeka Cię konieczność wykonania testu PCR lub antygenowego. Możesz to zrobić po wylądowaniu w Egipcie, a zwolnione z tego obowiązku są tylko dzieci do 12 lat.

Przed wylotem do krainy faraonów musisz też wypełnić papierową wersję formularza lokalizacji pasażera. Dodatkowo we wszystkich obiektach publicznych (za wyjątkiem tych na świeżym powietrzu) będziesz musiał nosić maseczkę.

Jeden kraj, różne obostrzenia

W pewnych sytuacjach będziesz musiał wziąć pod uwagę dokładne miejsce przeznaczenia. Różne warunki pobytu obowiązują np. w Hiszpani. W części kontynentalnej i na Balearach test PCR lub antygenowy muszą wykonać tylko osoby, które nie posiadają certyfikatu COVID (czyli niezaszczepione i nie będące ozdrowieńcami) oraz mają więcej niż 12 lat. W ich wypadku konieczne będzie także wypełnienie formularza FCS. Dodatkowo konieczne jest korzystanie z maseczki w niemal wszystkich sytuacjach.

Nieco inne warunki pobytu obowiązują na Wyspach Kanaryjskich, gdzie certyfikaty tracą ważność po 9 miesiącach, a zaświadczenia o przebyciu choroby ważne jest między 11 a 180 dniem od pierwszego pozytywnego wyniku.

Bez testów i szczepień

Jeśli nie chcesz martwić się wykonywaniem testów i kwarantanną, rozważ wyjazd do Bułgarii lub Albanii. W obu Państwach noszenie maseczki jest zalecane (i zapewne mile widziane przez mieszkańców), a nie obowiązkowe.

Brak obostrzeń, konieczności szczepień i dodatkowych dokumentów nie obowiązuje także podczas podróży krajowych. Warto wziąć pod uwagę tę opcję odpoczynku, gdy masz ściśle określony termin urlopu i chcesz mieć 100% pewności, że nie czeka Cię kwarantanna. Możesz też ubezpieczyć się na wypadek przymusowej izolacji.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: