Praca w hotelu za granicą może być bardzo dobrym sposobem na sezonowy zarobek i jednocześnie ciekawy wyjazd. Poznaj plusy i minusy takiej formy zarobku i sprawdź, o czym warto pamiętać przed wyjazdem z Polski.
Samotna podróż to świetne rozwiązanie!
Pandemia w zaskakujący sposób wpłynęła na nasze przyzwyczajenia. Jednym z przykładów jest rosnąca popularność samotnych podróży – dziś nie czekamy już na idealne towarzystwo, na lepszą pogodę i bardziej sprzyjające okoliczności. Wyjeżdżamy, kiedy tylko pojawia się taka okazja. Co więcej – dostrzegamy zalety tego rozwiązania. Obecnie coraz więcej biur podróży ma w swojej ofercie pakiety…
Przezwyciężaj swoje lęki
Samotna podróż wcale nie musi oznaczać czegoś złego! To świetna okazja do tego, aby zwiedzać na własnych zasadach – lubisz chodzić po mieście i odkrywać nowe zakamarki? A może wolisz spędzić ten czas w galerii sztuki lub na lokalnych straganach? Podróżując w pojedynkę, ustalasz własne zasady i tempo. Bez presji, bez kompromisów, otwierając się na różne okazje!
Jednak taka podróż często oznacza strach – w obawie o własne bezpieczeństwo, a także zdrowie. Jest to całkiem logiczne, ponieważ w zależności od destynacji, każde z nich niesie za sobą pewne zagrożenie – czy to ze względu na lokalnych mieszkańców, czy tych związanych z chorobami danego regionu. Aby nie martwić się lub co gorsza – ze strachu rezygnować z piękna podróży, można skorzystać z różnych ubezpieczeń turystycznych, które poza ochroną zdrowia, mogą obejmować także bagaż czy transport do domu w razie nieszczęśliwego wypadku.
Jak zaplanować swoją podróż? Zacznijmy od miejsca!
Podróżując w większej grupie, zawsze trzeba iść na kompromis. Dostosować się do możliwości finansowych przyjaciół i nie zawsze wojaże są takie, o jakich marzymy. Samotne wyprawy mają tę zaletę, że od początku do końca są one dokładnie takie, jakich chcemy. City break w Rzymie? A może aktywne zwiedzanie Islandii zimą? Nikt nie zmieni planów w ostatnim momencie, a cała wycieczka będzie uzależniona tylko od własnego „widzi mi się”.
Jest to niewątpliwa zaleta, stąd planując podróż – warto zastanowić się nad wymarzonymi destynacjami i sukcesywnie odhaczać je z listy. Następnie skup się na szukaniu okazji lub czasu – może jakieś biuro podróży przygotowało specjalne wyprawy dla singli? A może już wiesz, jak będzie wyglądać Twoja samotna podróż po Europie i wystarczy znaleźć odpowiedni nocleg?
Na pierwszą podróż miej wszystko zaplanowane – spontaniczność zostaw na później
Pierwsze samotne podróże mogą być źródłem stresu – w końcu w każdej chwili jesteśmy skazani tylko na siebie. Stąd warto ją dokładnie zaplanować z uwzględnieniem zagrożeń. Jeżeli podczas wycieczki planujesz poruszać się swoim autem lub tym wypożyczonym, sprawdź warunki ubezpieczenia i mapę okolicy.
Poznaj okolicę, w której będziesz spędzać czas i przygotuj listę atrakcji, jakie możesz tam doświadczyć. Od ośrodków kultury, przez polecane restauracje (aby nie trafić na nieświeże bądź drogie jedzenie), aż po parki i aktywności fizyczne, jakie są tam organizowane. To jednak nie wszystko – jeżeli wybierasz się za granicę – poznaj kulturę miejsca i rytuały mieszkańców. Naucz się podstawowych zwrotów grzecznościowych.
Samotna podróż nie oznacza samotnych przygotowań!
Nie wiesz, gdzie szukać takich informacji? Dołącz do grup podróżniczych na Facebooku. Być może też poznasz tam inne osoby, które podróżują w pojedynkę i dowiesz się wielu przydatnych informacji. Możesz też zadać nurtujące Cię pytania i poprosić o polecenia. Zajrzyj też na blogi podróżnicze i do przewodników (papierowych lub elektronicznych). Dowiesz się, jakie dokumenty powinieneś zabrać ze sobą, co możesz zwiedzić za darmo (np. w wybranym dniu tygodnia), gdzie wypić kawę i spróbować potraw lokalnej kuchni. Na tej podstawie możesz przygotować plan podróży, ale… nie traktuj go zbyt dosłownie. Uznaj go raczej za zbiór pomysłów, z których możesz skorzystać.
Formalności załatw od razu
Masz już plan podróży i niebawem rozpoczniesz swoją pierwszą samotną wyprawę? Jest jeszcze coś, co warto zrobić przed wyjazdem. Sprawdź swoje dokumenty i ich ważność – upewnij się, że są ważne przez przynajmniej 3 miesiące. Wybierz sposób, w jaki dotrzesz na miejsce – kup bilety na samolot, pociąg lub autobus. Wydrukuj je na wypadek braku zasięgu w telefonie lub jego zaginięcie. Kup mapę okolicy oraz papierowy lub elektroniczny przewodnik i zapamiętaj najważniejsze numery alarmowe. Zabierz książkę, którą chętnie umilisz sobie czas podróży, bez marnowania baterii w telefonie czy laptopie. Rozważ wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pomoże pokryć wydatki z powodu niespodziewanych zdarzeń, a w razie odwołania wyjazdu zapewni Ci zwrot poniesionych kosztów. Zwróć uwagę na zakres polisy – odpowiednio dobrana uchroni Cię przed skutkami kradzieży mienia, dokumentów czy samochodu oraz pokryje koszty transportu medycznego. Tak na wszelki wypadek.
Wybierając się w samotną podróż, nie zapomnij o odpowiednim bagażu!
Wydaje się to być podstawowe, ale szczególnie podczas samotnych wypraw po Europie czy świecie, warto zadbać o odpowiedni bagaż. Po pierwsze pamiętaj, że jesteś niejako „skazany” na swoje możliwości. Nie decyduj się na ciężki plecak, gdy wiesz, że może nie starczyć sił na noszenie go. Nie zapomnij o spakowaniu garderoby odpowiedniej do warunków atmosferycznych, gotówki w lokalnej walucie, naładowanym powerbanku i pozytywnym nastawieniu! Podróż sam na sam ze sobą to idealny moment do rozważań o przyszłości i zaplanowaniu kolejnych kroków w swoim życiu.
Połącz pracę z wypoczynkiem i zwiedzaniem!
Często powodem samotnych podróży są służbowe wyjazdy. W takiej sytuacji warto wykorzystać pobyt w nowym miejscu, by poznać je także od strony turystycznej i doświadczyć – czasem odmiennej – kultury. Jeśli Twój laptop ma dobra baterię, popracujesz nawet na ławce w parku. Jeżeli musisz pracować w hotelu lub siedzibie firmy, wieczory poświęć na spacery po okolicy. Wybierz się na samotną wyprawę do restauracji, najlepiej takiej, w której stołują się mieszkańcy miasta. Poproś współpracowników, aby oprowadzili Cię po swojej okolicy i pokazali, co warto zobaczyć. Weź do ręki przewodnik turystyczny lub mapę i po prostu idź przed siebie, rozglądając się dookoła.
Wielką zaletą samotnych podróży jest możliwość przebywania sam na sam ze sobą. W codziennym zabieganiu nie mamy czasu, by zastanowić się, co jest dla nas naprawdę ważne. Zmiana otoczenia, czas dla siebie i wyjście ze strefy komfortu sprawiają, że możemy wsłuchać się w nasze potrzeby, marzenia i oczekiwania. Lepiej poznać i pokochać siebie.
Pytania i odpowiedzi:
Najtrudniejszy jest pierwszy krok – nie zastanawiaj się i wybierz miejsce, o którym zawsze marzyłeś lub wybierz się do takiego, które doskonale znasz. Przygotuj plan podróży, lokalne atrakcje, zapisz sobie adresy polecanych restauracji i eksploruj! Doświadczenie podpowie Ci, czy taka forma podróżowania daje satysfakcję.
Pamiętaj o dobrym przygotowaniu się na różne scenariusze. Plan podróży to podstawa, ale powinien zawierać także rozwiązania na wypadek niespodziewanych wydarzeń. Przed podróżą sprawdź swoje dokumenty, termin ich ważności, dokup ubezpieczenie podróżne i poinformuj bliskich gdzie będziesz podróżować, w jakich miejscach będziesz spać.
Tagi:
Zobacz inne artykuły:
Nie przewidzisz go. Przychodzi niespodziewanie, uniemożliwia kosztowanie lokalnych potraw i niszczy Twoje wakacje. […]
Podróże, w które udamy się w 2022 roku, będą różnić się od za […]
Coraz więcej osób decyduje się na wakacje poza sezonem turystycznym. Jest wtedy nie […]