Albania – najmodniejszy kierunek 2022

banner

Tak właściwie to nie do końca wiadomo, skąd wzięła się moda na wyjazdy do Albanii. Do tej pory wielu młodych ludzi było przestrzeganych przez swoich rodziców, że są to niezbadane i niebezpieczne rejony Bałkanów, a tak w ogóle, to nie znajdziemy tam nic ciekawego. Nic bardziej mylnego! Albania to przepiękny kraj, w którym zarówno amatorzy przyrody, zabytków i śladów dawnego ustroju komunistycznego znajdą coś dla siebie.

Najważniejsze miejsca w Albanii

Jeśli chodzi o najważniejsze i najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Albanii, należą do nich kurorty, urocze miasteczka czy przepiękne górskie krajobrazy. Oto lista kilku wybranych miejsc, które musisz odwiedzić jadąc na wakacje na południe Bałkanów.

  1. Park narodowy Doliny Valbony – pierwsza propozycja to gratka dla miłośników natury. Nazywany jest „albańskim cudem Alp”, niezwykle, wciąż dzikie miejsce, gdzie rzeka styka się z wysokimi górami. Dodatkowo można wybrać się do jednej z licznych jaskiń. Wrażenia niezapomniane!
  2. Gjirokastra – Miasto tysiąca schodów – miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO za swoją unikatową na skalę świata architekturę. Podczas panowania Osmańskiego, Turkowie założyli tu twierdzę na miejscu, gdzie już w XII wieku powstawały fortyfikacje. Obecnie góruje ona nad miasteczkiem. Jednak równie ciekawie jest wokół Starego Bazaru, warto poświęcić kilka chwil na spacer po tej części miasteczka i zajrzeć w liczne zaułki i wąskie, romantyczne uliczki. Jednak uwaga! Wszystkie najstarsze uliczki są wybrukowane, szczerze odradzamy chodzenie w szpilkach!
  3. Durres – największy kurort w Albanii – coś dla osób preferujących luksusowe hotele, duże miasta, splendor i oczywiście plaże oraz baseny. Jeśli marzysz o wakacyjnych dyskotekach, nie możesz odpuścić sobie tego miejsca!
  4. Jezioro Koman – wybierz się na rejs – fiordy, wysokie klify, wzgórza, wysepki. Nie, to nie Skandynawia, jesteśmy na jeziorze Koman, po którym warto wybrać się w rejs. Przeżycia niezapomniane!
  5. Berat – miasteczko z pocztówek – to z kolei propozycja dla osób ceniących sobie niewielkie, romantyczne, urocze miasteczka. Jest to jedno z częściej fotografowanych miejsc ze względu na charakterystyczną zabudowę i położenie. Będąc w tym miejscu koniecznie odwiedź winiarnię Cobo, gdzie można degustować wyborne trunki i zwiedzić wnętrze.

Jak i za ile się tam dostać?
Wybierasz kierunek i zastanawiasz się jeszcze Albania cena podróży – ile cię wyniosą koszty wakacji w tym regionie i jak w ogóle się tutaj dostać? Najważniejsza rzecz, o której warto wspomnieć, to wciąż mała popularność tego miejsca, choć zainteresowanie z roku na rok wzrasta. Trzeba zatem korzystać, bo za pobyt w tym kraju można zapłacić nawet o połowę mniej niż za wakacje w Chorwacji w tym samym okresie i przy tych samych warunkach!
Najkorzystniejszą i najszybszą opcją jest dostanie się do Albanii samolotem. Loty na tresie Warszawa-Tirana to przeciętny koszt około 800-1000 złotych. Prawdopodobnie jest to najdroższa część całej wycieczki, dlatego polecamy urlopy w tym kraju dłuższe niż weekendowe lub tygodniowe wypady. Autokarem będzie prawdopodobnie taniej, ale to jest rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadzają długie godziny spędzone w jednym środku transportu.

Noclegi w Albanii cena – tutaj można szczerze napisać: to zależy. Jak wiadomo wybierając opcję na kempingu zapłacimy znacznie mniej niż w hotelu all inclusive. Ceny pokojów jednoosobowych są również inne niż jeśli wybieramy się większą grupą. Średnio trzeba liczyć około 20€ za dzień spędzony w tym kraju (liczymy już nocleg i wyżywienie). Jedni powiedzą, że udało im się wydać mniej niż 10€, a dla innych standardem jest 50€. Jedni i drudzy znajdą odpowiednie miejsce do spania i skosztowania smacznych regionalnych i krajowych potraw.

Albania, choć jeszcze nie całkiem doceniana, jest pięknym, bogatym pod względem turystycznym, krajem i z pewnością warto tutaj spędzić swoje wakacje. Mamy nadzieję, że uda ci się tu przyjechać, na pogodę możesz liczyć od maja do października.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

#albania cena
#kurort
#noclegi w albanii
#wakacje

Zobacz inne artykuły: