
Cel podróży już wybrany, atrakcje turystyczne zaplanowane – pozostało tylko znaleźć odpowiedni nocleg […]
Jeżeli w podróży lub w czasie urlopu spotkała Cię sytuacja, w której chcesz skorzystać z ubezpieczenia turystycznego, ale nie wiesz, jak to zrobić, ten artykuł jest dla Ciebie. Powinieneś pamiętać o tym, by po wykupieniu polisy zanotować sobie jej numer oraz numer kontaktowy na infolinię ubezpieczyciela. Dla pewności zapisz je w dwóch miejscach – elektronicznie, np. w telefonie i analogowo, na papierze.
Twoja sprawa po zgłoszeniu do ubezpieczyciela zyska miano szkody. Czy jest szkoda? W terminologii ubezpieczeniowej szkoda to skutek zdarzenia, które objęte jest wypłatą odszkodowania ze strony ubezpieczyciela na podstawie zapisów polisy. Wypłata odszkodowania nazywana jest w branży likwidacją szkody.
Jako turysta bez problemu zgłosisz szkodę do ubezpieczenia. Pamiętaj tylko, aby zrobić to w odpowiednim terminie, który został zapisany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeśli przegapisz termin, możesz stracić odszkodowanie albo otrzymasz tylko jego część. Szkodę zgłosisz na dwa sposoby: telefonicznie lub online. Wybierz wersję dogodną dla Ciebie. Warto dodać, że im szybciej zgłosisz szkodę, tym szybciej otrzymasz wypłatę odszkodowania. Poniżej opiszemy, jak wygląda zgłoszenie szkody przez telefon. Droga online będzie bardzo zbliżona.
Powyżej znajduje się ogólny schemat postępowania w przypadku szkody. Każdy ubezpieczyciel ma ściśle określone zasady, które mogą się nieznacznie różnić. Znajdziesz je na stronie internetowej ubezpieczyciela oraz w OWU. Również w tych miejscach zawarte są informacje o terminie, w jakim powinna zostać rozpatrzona sprawa. Jeżeli nie prześlesz wszystkich dokumentów – ubezpieczyciel się o nie upomni. To jednak wydłuży czas rozpatrywana szkodyy, dlatego postaraj się, by wszystkie dokumenty wysłać od razu.
Fakt, że spotka cię sytuacja wymieniona w polisie, nie oznacza, że na 100% otrzymasz wypłatę świadczenia. Każdy ubezpieczyciel zaznacza w OWU tzw. wyłączenia, które dotyczą sytuacji, w jakich nie dojdzie do wypłaty. Stanie się tak, gdy szkoda wystąpi, kiedy będziesz po spożyciu środków odurzających, leków lub alkoholu. Zapis może także dotyczyć wyjazdu na teren działań wojennych. Odszkodowania nie otrzymasz również, jeśli do uszczerbku na zdrowiu doszło, kiedy usiłowałeś popełnić przestępstwo, samobójstwo lub dokonać samookaleczenia. Albo jeżeli szkoda była wynikiem twojego wyraźnego zaniedbania. Problemem, który może sprawić, że nie uzyskasz odszkodowania, będzie też brak faktur i dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków.
Cel podróży już wybrany, atrakcje turystyczne zaplanowane – pozostało tylko znaleźć odpowiedni nocleg […]
Nie przewidzisz go. Przychodzi niespodziewanie, uniemożliwia kosztowanie lokalnych potraw i niszczy Twoje wakacje. […]
Przy wyborze miejsca na wakacje często kierujemy się opiniami znajomych, kartkujemy książki podróżnicze, […]
Podróże, w które udamy się w 2022 roku, będą różnić się od za […]