Mały przewodnik po ubezpieczeniach turystycznych

banner

Chcesz czuć się bezpiecznie w czasie całego urlopu i podjąłeś już decyzję o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego? W tej chwili zapewne przeglądasz oferty ubezpieczycieli i szukasz pakietu dopasowanego do Twoich potrzeb. Jeśli nie jesteś specjalistą w zakresie ubezpieczeń, możesz pogubić się w pojęciach, które nie zawsze są intuicyjne. Nawet jeśli masz mętlik w głowie – nie odpuszczaj! W tym artykule wyjaśnimy Ci, o co właściwie chodzi z tym ubezpieczeniem.

Podstawowe pojęcia

Polisa turystyczna – umowa pomiędzy klientem a firmą ubezpieczeniową, na podstawie której ubezpieczony może się ubiegać o wypłatę odszkodowania. Zawiera m.in. dane ubezpieczonego oraz opisuje sposób kontaktu z ubezpieczycielem w razie nagłej sytuacji. Szczegółowo opisuje warunki ubezpieczenia, kwoty, na jakie obowiązuje, oraz wyłączenia.

Assistance – dodatkowy pakiet ubezpieczenia „specjalnego”, który może obejmować różne formy pomocy, np. wsparcie prawne lub medyczne.

EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – możesz użyć jej podczas wyjazdu do kraju Unii Europejskiej. Przysługuje Ci ponieważ posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Przyda się w wypadku konieczności uzyskania pomocy medycznej. Kartę EKUZ wyrobisz bez opłat w każdym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia lub online. Warto zabrać ją ze sobą, jednak ubezpieczenie może okazać się niewystarczające.

Koszty leczenia – jeden z najważniejszych punktów w polisie, szczególnie w przypadku wyjazdu za granicę. Określa zakres pomocy udzielanej przez ubezpieczyciela w przypadku konieczności skorzystania z pomocy medycznej. Może obejmować m.in. hospitalizację, zakup leków, transport do kraju oraz koszty ratownictwa medycznego.

Kwota odszkodowania – suma, którą otrzymasz w przypadku wystąpienia zdarzenia zapisanego w polisie. Jej wysokość będzie zależna od wyceny szkody dokonanej przez ubezpieczyciela. Nie może być wyższa niż suma ubezpieczenia.

NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków – forma ubezpieczenia, dotycząca zdrowia i życia ubezpieczonego. Może dotyczyć również zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji.

OC – odpowiedzialność cywilna – jeden z możliwych warunków polisy, przydatny wtedy, gdy wyrządzisz krzywdę innej osobie lub uszkodzisz czyjąś własność.

Ochrona bagażu – ubezpieczenie na wypadek zagubienia, zniszczenia lub kradzieży Twojej własności. Może mieć rozszerzenia, np. na sprzęt elektroniczny albo sportowy.

OWU – ogólne warunki ubezpieczenia – dokument, który jest integralną częścią polisy. Opisuje prawa i obowiązki ubezpieczonego oraz ubezpieczyciela, zakres ochrony, ewentualne wyłączenia, sumę i zasady wypłaty świadczeń.

Polisa dla uprawiających sporty wyczynowe – rodzaj ubezpieczenia, w którym określasz, jakie aktywności planujesz na urlopie (np. narty, wspinaczka wysokogórska).

Suma ubezpieczenia – zapisana w polisie i OWU kwota, będąca górną granicą odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej.

Wyłączenia – sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Cena nie jest kluczem

Nigdy nie zaczynaj przeglądania ofert ubezpieczycieli od ceny i nie uzasadniaj od niej swojej decyzji. Wśród wielu ważnych kwestii, ta zajmuje niemal ostatnie miejsce. Zwróć uwagę przede wszystkim na kwotę ubezpieczenia, terminy rozpatrzenia i wypłaty odszkodowania, sposób kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym oraz wyłączenia. Zapoznaj się z opiniami klientów i dokładnie przeczytaj wzór umowy i OWU, dostarczone przez przedstawiciela. Porównaj oferty za pomocą wygodnej porównywarki ubezpieczeń. Jako klient masz prawo wybrać zakres polisy, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Dodatkową wygodą jest dzisiaj możliwość zawarcia umowy online, bez wychodzenia z domu. Jest ona ważna, a zakres ubezpieczenia w pełni Cię obowiązuje.

Posiadając ubezpieczenia turystyczne zyskujesz pewność, że w krytycznej sytuacji otrzymasz niezbędną pomoc. Warto zdecydować się na wykupienie polisy nawet w przypadku krótkiego wyjazdu i posiadania klasycznego ubezpieczenia na życie.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: