Jak zmienią się koszty podróży w dobie inflacji?

banner

Od kilku miesięcy z niepokojem obserwujemy ciągły wzrost cen. Drożeje żywność, paliwo, raty kredytów. Ten trend nie ominie też kosztów podróży. Jakich zmian związanych z inflacją możemy się spodziewać w związku z urlopem i wypoczynkiem? Na co zwrócić uwagę przy planowaniu wyjazdów?

Wyższe ceny

W rozmowie z Business Insider Polska Marcin Dymnicki, prezes biura podróży TUI Poland,  ocenia, że ceny zagranicznych wakacji w 2022 roku wzrosły o 25% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Wiele wskazuje na to, że będą drożeć dalej. Pomimo to popyt na wycieczki organizowane przez biuro jest na najwyższym poziomie w historii. Można więc wysnuć wniosek, że polscy turyści nie boją się inflacji.

Jako konsumenci na co dzień odczuwamy rosnące ceny benzyny i innych towarów. Koszt baryłki ropy na światowych rynkach waha się od dłuższego czasu, a wojna za wschodnią granicą jeszcze ten trend wzmocniła. W związku z tym rosną też wydatki na podróże, bliskie i dalekie. Ceny zorganizowanych wyjazdów rosną stopniowo od kilku miesięcy i trudno przewidzieć, kiedy się ustabilizują. Prawdopodobnie wzrost będzie postępował przez cały sezon. Ostatnie miesiące pokazały, że sytuacja na świecie potrafi być nieprzewidywalna. Zainteresowanie ofertami wakacyjnymi spadło na chwilę po wybuchu wojny na Ukrainie, niektórzy zmienili kierunki planowanych wyjazdów, ale sytuacja wróciła już do normy.

Nie oszczędzamy na wakacjach

Wycieczki drożeją, ale biura podróży wciąż są odwiedzane przez klientów. Wielu turystów wykupuje też oferty online. Dzieje się tak, ponieważ nie chcemy rezygnować z wakacyjnych wyjazdów. Po dwóch okrojonych z podróży latach chcemy nacieszyć się nimi z nawiązką. Królują kierunki zagraniczne, szczególnie do miejsc, w których nie obowiązuje wykonanie testów na COVID-19. Doceniamy wygodę podróżowania bez utrudnień.

Grupa hotelarska Accor co roku ogłasza raport z badań przeprowadzonych wśród turystów. O plany na podróże w 2022 roku zapytano 6 tysięcy osób z Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Polski i Rosji (wyniki badań ukazały się przed wybuchem wojny). Z raportu wynika, że ponad 80% badanych planuje podróże w 2022 roku, a po dwóch latach przerwy są zdecydowani wydać na nie sumy wyższe o 39%.

Na przekór przeciwnościom

W ostatnich sezonach wakacyjnych nasze plany zmieniały się czasem z dnia na dzień. Mimo to dziś – jeśli tylko znamy termin urlopu – staramy się wykupić wakacje wcześniej. Turyści maja nadzieję, że sytuacja na świecie uspokoiła się i nie będzie konieczności odwołania rezerwacji. Przy wykupie wczasów warto zdecydować się też na polisę, która zapewni nam zwrot poniesionych kosztów w przypadku rezygnacji z wypoczynku.

Zagraniczne wakacje będą wiązać się z wyższymi wydatkami także z powodu słabej złotówki. W miejscu wypoczynku mogą zaskoczyć nas ceny w restauracjach i sklepach. Marcin Dymnicki z TUI Poland radzi, by – jeśli interesują nas tanie i stabilne cenowo kierunki – zdecydować się na wyjazd do Bułgarii. Zauważa też, że coraz więcej turystów wynajmuje luksusowe wille. Najczęściej są to grupy przyjaciół, których wspólne koszty wynoszą znacznie powyżej średniej.

Co ciekawe, wakacje w kraju po raz kolejny mogą okazać się droższe niż wczasy za granicą. Z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego wynika, że wzrost cen w stosunku do roku 2019 odnotowało 70% obiektów. 34% właścicieli hoteli zadeklarowało wzrost na poziomie wyższym niż 20%. Główną przyczyną są kosztów towarów i usług, a także mediów – gazu i energii elektrycznej – oraz podniesienie wynagrodzeń.

Jak zaoszczędzić?

Jeśli chcesz obniżyć koszty urlopu, już na etapie planowania powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. Poszukaj kierunku podróży, który nie wymaga wykonania testów na koronawirusa. Przemyśl wcześniej sposób dotarcia na miejsce i uwzględnij atrakcje, które chcesz zwiedzić. Decydując się na wcześniejszy zakup biletów lub wynajęcie samochodu, masz szansę skorzystać z rabatu, a przynajmniej z ceny przed podwyżką. Pomyśl też o ubezpieczeniu na czas podróży oraz na wypadek rezygnacji z wyjazdu. Może się to wydawać dodatkowym wydatkiem, jednak to inwestycja, która ustrzeże Cię przed nieprzewidzianymi, często wysokimi kosztami.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: