W jaki sposób pandemia wpłynęła na priorytety podróży?

banner

Podróże, w które udamy się w 2022 roku, będą różnić się od za pamiętanych sprzed pandemii koronawirusa. Jego pojawienie się i spowodowana nim blokada wielu krajów, przyspieszyły zmiany i uświadomiły nam, że warto cieszyć się swobodą podróżowania. Wyjeżdżać za granicę, ale też poznać lepiej swój kraj. Dowodzi tego ranking przygotowany przez sieć hoteli Accor.

Podróże to luksusu

Jedno jest pewne – chcemy odbić sobie dwa lata ograniczeń i podróżniczej posuchy. 14% badanych planuje luksusowe wakacje, które pozwolą im zapomnieć o trudnym czasie pandemii. Nie przeszkadza im konieczność wydania na wakacje większej kwoty niż dwa lata wcześniej. Aż 37% badanych zamierza wydać na podróże więcej niż do tej pory. Turyści nie chcą rezygnować z luksusu, chętnie wydadzą więcej, by zamieszkać w apartamencie albo willi. Dla niektórych jest to tradycyjna forma wakacji, inni chcieliby chociaż przez chwilę poczuć się jak milionerzy. Przez kilka wakacyjnych dni nie martwić się o pieniądze. Długo czekali na wczasy all inclusive i chcą w pełni wykorzystać ich dobrodziejstwa.

Za sprawą pandemii wiele osób zaczęło traktować odpoczynek na łonie przyrody jako luksus, na który każdy może sobie pozwolić. W polskich realiach dowodzi tego m.in. nagły wzrost zainteresowania Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi, które przeżywają swój renesans. Ludzie pragną powrotu do natury, choć różnie go rozumieją. Dla 87% ankietowanych znaczenie ma kontakt z przyrodą. 20 % deklaruje, że w czasie urlopu planuje ucieczkę na wieś, a 12 % zamierza wypoczywać nad jeziorem.

Odpoczynek od codzienności

Analiza przywołanego badania wskazuje, że za sprawą pandemii doceniliśmy też możliwość oczyszczenia umysłu. Wspomina o tym 67% ankietowanych, którzy pragną przywróć harmonię w życiu. 66% zgodziło się, że wyjazd na wakacje potrafi poprawić samopoczucie i zniwelować stres. Wielu ankietowanych deklarowało, że w czasie urlopu chcą doświadczyć wewnętrznego spokoju i lepiej poznać siebie.

81% podczas wakacji chciałaby zdobyć nowe umiejętności praktyczne. Pomagają w tym kursy rękodzieła i wyjazdy związane z uprawianym hobby. 42% ankietowanych pozytywnie odpowiedziało na pytanie o chęć wakacyjnego praktykowania uważności. Badani doceniają wakacje za możliwość rezygnacji z codziennych obowiązków.

Zmiany w podejściu do podróży

Ostatnie dwa lata przyniosły nowe doświadczenia nie tylko na gruncie medycznym. Jednym z międzynarodowych odkryć stała się… możliwość pracy zdalnej. W niektórych branżach pozostanie z nami na stałe, albo będzie się przenikać z opcją hybrydową. Co wspólnego ma praca zdalna z podróżami? Skoro możemy pracować z każdego miejsca, w którym jest internet, to dlaczego nie połączyć pracy z podróżami? Jeśli możesz pracować zdalnie i przez całe życie marzyłeś o zamieszkaniu w Hiszpanii, wynajmij dom, np. na pół roku, i pracuj na hiszpańskiej ziemi. Po pracy napij się wina, a w weekend odwiedź muzeum Prado.

Jedna czwarta podróżnych (26%) planuje w tym roku wyjazdy do światowych ośrodków kultury i spędzanie czasu wśród ludzi. Jako powód podają tęsknotę za sztuką, architekturą i kulturą. Marzą o tym, by znów być wśród ludzi i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Część badanych deklaruje, że w podróż planuje zabrać zwierzaka. Z tego względu wybiera wynajem kwater lub rezydencji, których właściciele akceptują obecność zwierzęcia. Niektórzy planują korzystanie z programów lojalnościowych, by obniżyć koszty podróży.

W dobie koronawirusa doceniliśmy podróże na skale lokalną i krajową. Dziś nie tylko podziwiamy obce kultury, lubimy też zachwycać się lokalnymi zabytkami. 25% badanych deklaruje, że jest skłonna pozostać na urlop w kraju. Część wybiera się na dłuższy zagraniczny wyjazd, a wypady po ojczyźnie planuje w innych miesiącach.

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: