Dlaczego turyści kochają Europę?

banner

Z badań i obserwacji biur podróży wynika, że większość turystów wybiera kierunki europejskie. Dotyczy to osób, które mieszkają na kontynencie, ale nie tylko. Dlaczego tak się dzieje? Skąd taki urok Europy? Postarajmy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Kilka przyczyn

Powodów – jak to często bywa – jest wiele. Z rankingu grupy hotelowej Accor wynika, że ponad połowa (55%) ankietowanych planuje wakacyjny pobyt w Europie. Dlaczego? Spośród podawanych przez nich zalet trzeba wyliczyć: krótkie loty, ciepły klimat, atrakcyjne linie brzegowe, miejsca przyjazne rodzinom z dziećmi, dobre jedzenie, modę i ciekawą kulturę. Dokąd pojedzie najwięcej ankietowanych? 36% wybierze Włochy, 30% Hiszpanię, a 28% Grecję. Choć wielu turystów zainteresowanych jest też odwiedzeniem USA i Tajlandii, to jednak kraje europejskie wiodą prym w rankingu.

Do plusów wakacyjnych pobytów na starym kontynencie trzeba też dodać dobrą komunikację publiczną i bogatą siatkę połączeń drogowych. W Europie jest wiele lotnisk, z których możesz sprawnie dostać się do różnych destynacji. Jeśli chcesz wybrać się w podróż samochodem – autostrady, drogi publiczne i najnowsze technologie nawigacji będą Twoimi sprzymierzeńcami. Możesz też wygodnie skorzystać z transportu kolejowego, autobusowego albo promów. W wielu miastach sprawnie działa komunikacja publiczna, jest też możliwość wynajęcia samochodów, rowerów miejskich i hulajnóg elektrycznych.

Odpoczywaj tak, jak lubisz

Jeśli chodzi o metody zwiedzania, 33% ankietowanych planuje wypoczywać na piasku i w promieniach słonecznych, a 26% marzy o zwiedzaniu miast. Dodatkowo 20% badanych chce wyjechać za granicę, a 30% odpoczywać na łonie natury. Przymusowe ograniczenie podróżowania pozwoliło nam docenić jego wartość. Aż 48% badanych uważa, że podróże pozwalają im zachować równowagę pomiędzy pracą i życiem.

Ostatnie dwa lata nauczyły nas, że marzenia warto spełniać, gdy tylko mamy taką możliwość. Dlatego 14% ankietowanych planuje luksusową podróż życia, na którą wybierze się dzięki oszczędnościom zgromadzonym w czasie pandemii. Wspomnienia z wyprawy pozostaną z nimi zapewne o wiele dłużej.

Do Europy, czyli gdzie?

Włochy, Hiszpania i Grecja to dość ogólne kierunki, nie są też jedynymi godnymi uwagi. Jakie europejskie miejsca odwiedzić w czasie wakacji? Według portalu podrozepoeuropie.pl warto zobaczyć ponad 20 ciekawych kierunków. Wśród nich znalazła się hiszpańska Andaluzja z plażami regionu Corta del Sol, Sewillą, Kordobą czy Gibraltarem. Region ten bywa nazywany patelnią Hiszpanii, wspaniale więc odnajdą się tam miłośnicy wysokich temperatur.

Jeśli chcesz powędrować na wschód, zajrzyj do Armenii. To stosunkowo tani kierunek podróży. Warto odwiedzić Erywań i obejrzeć zabytki archeologiczne. Znajdziesz tam coś dla siebie także jeśli kochasz góry. Do tego zakątka Europy najlepiej wybrać się własnym samochodem. Jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków od lat są Węgry. Ich zalety to ciepły klimat i gorące źródła. Kraj w centrum Europy ma wiele miejsc przyjaznych dla rodzin z dziećmi, a urok winnic i smak lokalnego wina docenią nie tylko zakochani.

Chociaż raz w życiu warto wybrać się w Alpy i przy okazji zwiedzić zamki w niemieckiej Bawarii. Kiedy już tam dotrzesz, zajrzyj też do Monachium, Norymbergi, Ratyzbony i nad Jezioro Bodeńskie. Ciekawym miejscem jest także Cypr – trzecia co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego. Kiedy skorzystasz już z kąpieli – morskich i słonecznych – możesz tanio wynająć samochód i wybrać się na wycieczkę, w czasie której zwiedzisz dawne miasta i jaskinie oraz skosztujesz fenomenalnej kuchni. Jeśli wakacje chciałbyś spędzić w bardziej umiarkowanym klimacie, wybierz podróż na Islandię. Piękne wodospady, gorące źródła i wulkaniczne pagórki to tylko niektóre atrakcje, jakie znajdziesz w krainie lodu i ognia.

To tylko niektóre z atrakcyjnych europejskich kierunków, które warto odwiedzić nie tylko w czasie wakacji. Do wyboru masz jeszcze m.in. włoską Kalabrię, Anglię, francuskie Lazurowe Wybrzeże, Litwę, Łotwę, Rumunię i Szkocję. A może kierunek podróży wybierzesz losowo, np. przesuwając palcem po mapie?

banner
Nasi konsultanci dbają o wasze zadowolenie

Tagi:

Zobacz inne artykuły: