Wiele osób kocha samotne podróże. Z badań przeprowadzonych przez operatora promów Condor Ferries […]
Podróże Low Cost, czyli zwiedzanie miast świata za 200 złotych. Sprawdź czym jest podróżowanie niskobudżetowe
Szukasz sposobu na podróżowanie w czasie inflacji? Ceny wycieczek all inclusive przyprawiają Cię o ból głowy? Nic dziwnego, w ostatnim czasie ceny poszybowały niczym samolot rejsowy do góry. Mamy jednak odpowiedź na ten problem – podróżowanie Low Cost lub inaczej niskobudżetowe. To ciekawy trend, który nie jest jeszcze tak szeroko znany wśród polskich turystów. Zdecydowanie mniej chętniej sięgamy po niego niż po np. biura podróży. W tym tekście odpowiadamy na pytanie, czym jest podróżowanie niskobudżetowe, jakie korzyści daje i podpowiadamy, jak podróżować po świecie bardzo tanim kosztem.
Czym są podróże Low Cost?
Jeśli chcesz zorganizować egzotyczne wakacje tanio – koniecznie dowiedz się więcej o tym sposobie! Low cost można przetłumaczyć po prostu jako podróże niskobudżetowe. Główną ich ideą jest zrealizowanie wycieczki za jak najmniejszą sumę pieniędzy. Polegają na wybieraniu jedynie tych najtańszych noclegów czy środków transportu. Podróżnikom low cost przyświeca idea zwiedzania i poznawania nowych miejsc, którą stawiają ponad luksus czy komfort. Ten sposób dopiero zyskuje na popularności, choć znany jest od dobrych kilku lat.
Podróże niskobudżetowe mają wiele plusów, ale jest to specyficzna forma i nie każdemu przypadnie do gustu. Dla niektórych osób to jedyny sposób na poznanie świata za granicami własnego państwa, dla innych podróże Low Cost wiążą się z warunkami, które raczej byłby przykrym wspomnieniem, a nie wycieczką marzeń. Niezaprzeczalnie tanie zwiedzanie w swojej formie ma wiele zalet i każdy, kto przedkłada poznanie okolicznych zwyczajów nad wygody, powinien zainteresować się tym trendem. Zdecydowanie największą z nich jest dostępność – każdy z nas może pozwolić sobie na taką przyjemność.
Jak podróżować niskobudżetowo?
Jeśli wiemy już, czym są podróże niskobudżetowe i jakie są ich założenia, warto poznać w praktyce, czym należy kierować się, organizując wyprawę. Z tymi kilkoma krokami łatwiej zorganizujesz wyprawę w stylu Low Cost, albo przynajmniej zaoszczędzisz kilka groszy.
Krok pierwszy: szukamy Low Cost noclegów
Pierwszym krokiem, który już wyróżnia się na tle normalnych wojaży, jest rezerwacja hotelu. Często będziemy wybierać najtańsze dostępne na rynku opcje, kierując się ceną, a nie kierunkiem. Przeważnie w grę wchodzi kilka destynacji, które aktualnie oferują atrakcyjne warunki pobytu, a więc mamy pewien wybór. Jest to pierwsza i zdecydowanie największa różnica. Przy tradycyjnym podróżowaniu pierwszym krokiem jest wybór miejsca, tutaj powierzamy los naszego taniego zwiedzania obowiązującym promocjom.
Do dyspozycji mamy hotele, hostele, kwatery prywatne, prywatne mieszkania czy inne dość nietypowe opcje np. nocowanie pod namiotem. Sprawdzać będziemy poszczególne noclegi na portalach rezerwacyjnych, których również istnieje duża ilość w sieci. Najczęściej w cenie kilkunastu — kilkudziesięciu złotych noclegi znajdziemy w hostelach w pokojach wieloosobowych. Choć nie jest to opcja zapewniający najwyższy komfort i prywatność, należy pamiętać, że przy podróżach Low Cost liczy się cena. Często też możemy znaleźć ciekawe opcje na portalach z noclegami prywatnymi czy nawet w hotelach.
Krok drugi: egzotyczne wakacje tanio, ale niekoniecznie samolotem, czyli wybieramy transport
Niektórzy początek planowania podróży rozpoczynają od poszukiwania noclegów, a inni od środków transportu – każdy z nich jest dobry. Szczególnie jeżeli zależy Ci na podróżach lotniczych, warto zacząć od poszukiwania biletów lotniczych. Pamiętaj, aby rezerwować je przez porównywarki cenowe i portale rezerwacyjne – oferują one najatrakcyjniejsze oferty. Zapisując się do newslettera, zawsze będziesz na bieżąco z najgorętszymi promocja. W sieci znajdziemy wiele portali tego typu, dzięki którym dowiemy się, jak najtaniej trafić do danego miasta. Czasem będzie to połączenie lotnicze, a czasami podróż z osobą, która jedzie autem w tym samym kierunku. Bilety warto rezerwować w ostatniej chwili na tzw. last minute, udając się na spontaniczną wycieczkę, albo rezerwować je dużo wcześniej – first minute. Głównym wyznacznikiem oczywiście pozostaje cena, która przy różnych możliwościach często jest bardzo niska. W ten sposób możemy w cenie kilkunastu – kilkudziesięciu złotych kupić bilety w obie strony do wielu miast europejskich.
Szukasz inspiracji na wakacyjne wyprawy? Sięgnij do naszych pozostałych poradników:
- Najpopularniejsze kierunki podróży w 2022 roku
- Jak zmienią się koszty podróży w dobie inflacji?
- Jak sprytnie spakować się na wyjazd?
Krok trzeci: tanie zwiedzanie to tanie pałaszowanie!
Jeśli znajdziemy się już na miejscu, również nasze żywienie będzie wyglądało nieco inaczej. Chcąc wydawać jak najmniej pieniędzy, powinniśmy zrezygnować z luksusowych restauracji na rzecz lokalnych barów. Jeśli masz taką możliwość, warto pomyśleć o samodzielnym przygotowywaniu posiłków i zakupach w supermarketach. Jest to duża oszczędność, a i okazja na wypróbowanie swoich sił w lokalnej kuchni.
Krok czwarty: odkryj darmowe atrakcje
W opcji Low Cost będziemy wybierali również darmowe atrakcje, za które nie trzeba spłacić biletów wstępu czy opłat. Bardzo często jednak sam fakt podróżowania i odwiedzenia danego miejsca będzie wystarczająco satysfakcjonujący. Przed wyprawą warto zatem zaplanować sobie spędzanie czasu i na spokojnie sprawdzić wszystkie możliwe miejsca i atrakcje, które będziemy mogli odwiedzić za darmo. Warto zajrzeć do przewodnika, pozwoli odkryć nieznane i mniej oczywiste miejsca.
Krok piąty: zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Planując i odbywając wycieczki niskobudżetowe, zawsze należy mieć na uwadze bezpieczeństwo. Low Cost to wybranie najtańszych, ale bezpiecznych i legalnych opcji. Narażenie się i swojego bezpieczeństwa w trakcie podróży z pewnością nie jest wskazane. Powinniśmy zatem zawsze korzystać z miejsc noclegowych, wykupić ubezpieczenie turystyczne za kilkanaście złotych oraz pamiętać, aby nie łamać prawa. W Norwegii możesz rozbić namiot w dowolnym miejscu, ale np. w Polsce już nie. Warto sprawdzić takie rzeczy przed wyjazdem.
Porada: W sieci istnieje wiele grup międzynarodowych i polskich o podróżowaniu. Bardzo często mają one zakładki Low Cost czy miejsca, gdzie znajdziemy promocje, kupony i pomysły na obniżenie kosztów podróżowania. Zdecydowanie warto przed wybraniem się w podróż odwiedzić takie miejsca, wymienić opinie czy sprawdzić różne możliwości. Wykorzystaj pomysły innych na tanie zwiedzanie i zmniejsz koszty do minimalnych.
Z Punkta Travel zawsze znajdziesz najtańszą ofertę ubezpieczenia, sprawdź z naszą porównywarką, jaka będzie składka za polisy na kolejną podróż:
Korzyści płynące z podróżowania Low Cost
Co zyskujemy, decydując się na niskie koszty transportu, noclegu i pobytu na miejscu? Z pewnością pierwszym plusem jest fakt, iż możemy w ogóle odwiedzić dane miejsce. Dla wielu osób podróżowanie przy regularnych cenach, które są nierzadko kilkukrotnie wyższe, jest w ogóle niemożliwe. Wybranie się na ekonomiczną wycieczkę pozwala zatem zwiedzać miejsca, do których normalnie nie bylibyśmy w stanie dotrzeć ze względu na fundusze.
Podróże Low Cost to także możliwość zwiedzenia większej ilości miejsc zamiast udawania się do jednego na lepszy warunkach. To szczególnie ważne dla osób, które lubią podróżować i wolą odwiedzić kilka stolic europejskich na nieco mniej luksusowych warunkach, aniżeli spędzić tydzień w luksusowym hotelu. Podróże niskobudżetowe to też możliwość na tanie zwiedzanie i ciekawe spędzanie weekendu czy spontaniczną wycieczkę. Nie nadszarpniemy naszego domowego budżetu, a będziemy mogli ciekawie spędzić czas — ciekawiej niż kolejny weekend przed telewizorem. Często wydając 100 — 200 złotych na zakupy weekendowe czy wypad ze znajomymi na miasto możemy alternatywnie zorganizować dla siebie wypad do Pragi czy Wiednia.
Tagi:
Zobacz inne artykuły:
Tak właściwie to nie do końca wiadomo, skąd wzięła się moda na wyjazdy […]
Odrobina luksusu to niedomówienie w przypadku tych hoteli. To pełne splendoru ozdoby europejskich […]
Sezon zimowy za pasem, dlatego warto już sprawdzić, gdzie na narty w Polsce wybrać się w tym roku. Jeśli nie masz ulubionych stoków, sprawdź miejscowości, które słyną ze znakomitych tras narciarskich.