Sezon zimowy za pasem, dlatego warto już sprawdzić, gdzie na narty w Polsce wybrać się w tym roku. Jeśli nie masz ulubionych stoków, sprawdź miejscowości, które słyną ze znakomitych tras narciarskich.
Ruszamy na stok! Gdzie jechać na narty w Polsce?
Sezon zimowy za pasem, dlatego warto już sprawdzić, gdzie na narty w Polsce wybrać się w tym roku. Jeśli nie masz ulubionych stoków, sprawdź miejscowości, które słyną ze znakomitych tras narciarskich.
Jednocześnie przypominamy, że oprócz sprawdzenia, gdzie można jeździć na narty w Polsce, warto też zastanowić się nad bezpieczeństwem na stoku. Kask, odpowiednio dopasowane zapięcia w nartach to tylko jedne z elementów. Warto pomyśleć także o polisie chroniącej przed niezaplanowanymi wydarzeniami. Zanim podejmiesz decyzję, porównaj oferty ubezpieczenia turystycznego, które zabezpieczy nas podczas aktywnego wypoczynku na stoku.
Szczyrk – narty w Beskidzie Śląskim
Szczyrk każdego roku plasuje się wysoko we wszelkiego rodzaju rankingach miejsc, które idealnie nadają się na zimowe szaleństwo. Przede wszystkim uwagę przykuwa rozbudowana infrastruktura i bogata oferta turystyczna. Wszystkie trasy Szczyrku, a także lokalna baza hotelowa oferują rozwiązania na wysokim poziomie, dzięki czemu żaden turysta nie wyjedzie stąd zawiedzony.
Jeśli chodzi o trasy narciarskie, na pierwszy plan wybijają się trzy główne atrakcje, czyli Szczyrk Mountain Resort, Centralny Ośrodek Sportu Szczyrk oraz Beskid Sport Arena. Co ważne, na łącznie ponad 40 km tras narciarskich można wykupić wspólny skipass, oszczędzając tym samym czas i pieniądze. W Szczyrku funkcjonuje również darmowy skiBus, dzięki czemu z dowolnego zakątka można dotrzeć na stok.
Karpacz – narty u podnóża Śnieżki
Dla osób, które lubią różnorodność, ciekawym kierunkiem narciarskim może być Karpacz. Oprócz bardzo dobrej bazy wyciągów Karkonosze zlokalizowane są blisko czeskiej granicy, a tam również można znaleźć kilka wysokiej jakości tras, które można odwiedzić. Karpacz każdej zimy tętni życiem, a najwięcej dzieje się na stokach.
Dużo do zaoferowania ma wyciąg Winterpol Karpacz Biały Jar, który do dyspozycji miłośników nart i snowboardu oddaje trzy ratrakowane, oświetlane trasy. Niebieska o długości 1100 m i dwie czerwone o długościach 600 m i 800 m. Na najmłodszych narciarzy i narciarki czeka 50-metrowa zielona trasa.
Mniej doświadczeni turyści powinni odwiedzić Stację Narciarską Pod Wangiem. Trasa ma 400 m, a na chętnych czekają dwa wyciągi, pracujące po obu stronach trasy. Sporo do zaoferowania ma również góra Karpatka, przy której funkcjonują wyciągi Karpatka Panorama Ski, oraz Karpatka I i II. Warto dodać, że na Panoramie pojeździć można również po zmroku.
Wieżyca – narty na Kaszubach
Kto powiedział, że aby pojeździć na nartach, koniecznie trzeba obrać kierunek na południe Polski? Jeśli mieszkamy w północnej części kraju i nie lubimy długi podróży, z pewnością naszą uwagę powinna zwrócić Wieżyca. Ta nieduża miejscowość na Pojezierzu Kaszubskim oferuje cztery duże wyciągi o długości 300-400 m oraz dwa stoki dla początkujących. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, w pełni oświetlone oraz ratrakowane.
Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z nartami lub snowboardem, nie trzeba od razu wybierać się na największe, górskie stoki. W Wieżycy znajdziemy bogato wyposażoną wypożyczalnię, w której zaopatrzymy się w pierwszy narciarski sprzęt. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa grupa wykwalifikowanych ratowników GOPR. A jeśli mimo takiej opieki nie czujemy się pewnie, warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne, które będzie obejmowało ochronę dla narciarzy. W znalezieniu optymalnej oferty pomocna będzie porównywarka ubezpieczeń turystycznych, gdzie szybko znajdziemy najważniejsze informacje na temat ochrony.
Bałtów – narty w województwie świętokrzyskim
Kolejną alternatywą dla znanych pasm górskich może być Szwajcaria Bałtowska, czyli ośrodek narciarski położy w pobliżu granicy województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego. Niespełna 20 km od Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się kompleks sportów zimowych, który oferuje sześć niebieskich tras o łącznej długości 2500 m. Początkujący i dzieci mogą w ramach zimowego wyjazdu zapisać się do szkółki narciarskiej, która posiada dwa 100-metrowe wyciągi. Z racji niewielkiej odległości, bez trudno można znaleźć bazę noclegową w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego.
Sprawdź także bazę noclegową rekomendowaną przez Punkta Travel: baza noclegowa
Pytania i odpowiedzi:
Skompletowanie sprzętu, z którego korzystamy zaledwie przez krótki okres w roku, zostawiamy prawdziwym pasjonatom. Osoby, które raz na jakiś czas chcą zjechać z kilku stoków, kierują się do wypożyczalni sprzętu. Zestaw, na który składają się narty, buty i kije może kosztować od 50 do 100 zł. Wszystko zależy od tego, czy wypożyczamy sprzęt na kilka godzin, czy też korzystamy z taryfy dobowej. Do tego należy doliczyć skipass oraz ewentualne lekcje w szkółce narciarskiej, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z nartami.
O wyjeździe na narty do Szczyrku czy Karpacza najlepiej pomyśleć dużo wcześniej, gdyż zarówno wyciągi, jak i baza hotelowa są w czasie ferii pełne turystów. Jeśli wolisz mniejszy tłok i spokojniejszą atmosferę, wybierz jeden z mniej popularnych kompleksów.
Niemal każdy ośrodek narciarski oferuje specjalne zielone trasy, dedykowane początkującym oraz dzieciom. Jeśli mieszkasz na północy Polski, być może na pierwszy kontakt z nartami warto wybrać się do Wieżycy, gdzie najmłodsi będą mieli okazję do zapoznania się z tym sportem. Karpacz z kolei oferuje wiele atrakcji dla dzieci, nie tylko w zakresie wyciągów narciarskich.
Tagi:
Zobacz inne artykuły:
Coraz więcej osób decyduje się na wakacje poza sezonem turystycznym. Jest wtedy nie […]
Na wielu forach podróżniczych jak bumerang wraca jedno pytanie. Czemu powinienem wykupywać dodatkowe […]
Udane wakacje to bezpieczne wakacje Wakacje… Każdy z nas uśmiecha się na samą […]